Fyringsrunde: KMD opsiger ansatte med e-mail

KMD-ansatte bliver fyret per e-mail. Og det kan faktisk være en god idé, mener en HR-ekspert. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En mail i indboksen.

Sådan giver KMD i disse minutter cirka 110 af sine medarbejdere besked om, at de i dag mister deres arbejde.

KMD har nemlig bedt samtlige medarbejdere om at sidde på deres pladser klokken 8.30.

Og umiddelbart herefter vil de ansatte, der skal fyres, blive indkaldt til møde med deres afdelingsleder. Møderne vil blive afviklet løbende indtil middag.

Du kan læse mere om måden, som KMD fyrer på, her: Stor fyringsrunde rammer KMD-ansatte tirsdag morgen

Det betyder, at medarbejderne i værste fald risikerer at skulle vente i flere timer på at mødes med deres afdelingsleder, selv om de allerede ved, at de har mistet deres arbejde.

"Jeg har aldrig hørt om den måde at gøre det på, og det er jo en forfærdelig situation for alle," siger Susanne Teglkamp, direktør i konsulenthuset Teglkamp & Co.

Omstændighederne taget i betragtning er mail-fyringerne ret praktiske, vurderer hun.

"Alle har det jo dårligt på sådan en dag, men man kan sige, at man på denne måde kun har det dårligt i ret kort tid," siger hun.

Kan afklares hurtigt

KMD udsender alene fyringsmail til de ansatte, der mister deres job.

På den måde bliver de resterende medarbejdere, der på mange måder er vigtigere for KMD end de opsagte, hurtigt forsikret om, at de ikke mister deres job i dag.

Dermed når granatchokket ikke at sprede sig i formiddagens løb.

"Når vi er ude i så mange afskedigelser, kan det jo ikke lade sig gøre at tage dem alle til samtale samtidig. Så handler det om at sikre sig, at smerten bliver så kort som muligt," siger Susanne Teglkamp.

"Det er selvfølgelig en forfærdelig situation, og medarbejderne må sørge for at støtte hinanden og snakke med hinanden," siger hun.

KMD vil ikke udtale sig om fyringsrunden før senere på dagen.

"Af hensyn til medarbejderne og den interne proces bliver det først i morgen eftermiddag, når det hele er afviklet," skrev pressechef Christoffer Hellmann i en mail til Computerworld mandag eftermiddag.

Læs også:

Stor fyringsrunde rammer KMD-ansatte tirsdag morgen

KMD's store slankekur: Derfor fyrer selskabet trods enormt overskud

KMD-direktør: Sådan vil fyringerne ramme

KMD's nye top-duo: Her satser vi på enorm vækst i de kommende år

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse