Stor fyringsrunde rammer KMD-ansatte tirsdag morgen

Mange KMD-ansatte mister deres job tirsdag morgen. Se her, hvordan fyringerne vil finde sted.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mange ansatte hos KMD går mandag hjem med sitren i maven og en dyb vejrtrækning.

I morgen tirsdag er nemlig den store fyringsdag, hvor omkring 110 af KMD's ansatte vil miste deres job.

Det sker, efter at KMD i de seneste dage har opsagt en række mellemledere.

Selskabets ansatte har ifølge Computerworlds oplysninger fået at vide, at de skal sidde på deres fysiske plads klokken 08.30.

Herefter vil de ansatte, der skal fyres, modtage en e-mail med besked om opsigelsen samt indkaldelse til en samtale med deres afdelings-leder i løbet af formiddagen, hvor selve fyringen kommer til at finde sted.

Når de er overstået, vil medarbejderne modtage en ny mail med besked om, at fyringsrunden i afdelingen er afviklet.

Alle fyrings-samtalerne skal ifølge Computerworlds oplysninger være afsluttet ved middagstid, og der skal afholdes fællesmøde i selskabet klokken 13.00.

Fagforbundet Prosa meddelte for en uge siden, at KMD havde besluttet, at selskabet ikke ville have Prosa-repræsentanter med som bisiddere til fyrings-samtalerne, og det er noget, der har overrasket Prosas næstformand, Hanne Lykke Jespersen.

"Det kan være nødvendigt at fyre folk, men det er ikke nødvendigt at gøre det uden respekt for de mennesker, der skal fyres. Jeg har aldrig tidligere været ude for, at man ikke må hente en bisidder ind. Det er helt usædvanligt," siger hun.

Cirka 110 skal fyres

KMD meddelte for en måned siden, at selskabet ville nedlægge 275 stillinger.

Frivillige fratrædelser og fyring af en række ledere har allerede været i gang i nogle dage, og Computerworld erfarer på den baggrund, at cirka 110 KMD-ansatte vil modtage fyre-mailen tirsdag morgen.

Her er KMD's udfordringer

KMD har begrundet nedlæggelsen af de 275 stillinger med skærpede markedsvilkår, som blandt andet har betydet, at de priser, som selskabets tager for dets produkter, er kommet under pres.

Blandt andet har priserne på software og it-serviceløsninger været faldende i et par år.

KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, sagde således til for en måned siden, at tirsdagens afskedigelser vil gøre KMD konkurrencedygtig og 'bedre rustet til at gennemføre KMD's strategi."

Det kan du læse mere om her: KMD vil fyre 275 ansatte.

Fyringsrunden vil samtidig udløse en samlet besparelse i niveauet 150 millioner til 200 millioner kroner om året.

KMD vil ikke besvare Computerworlds spørgsmål om tirsdagens fyringsrunde, før den er afsluttet.

"Af hensyn til medarbejderne og den interne proces bliver det først i morgen [tirsdag, red] eftermiddag, når det hele er afviklet," skriver pressechef Christoffer Hellmann i en mail til Computerworld.

Læs også Computerworld-analyse: KMD's store slankekur: Derfor fyrer selskabet trods enormt overskud.

Læs interview med KMD-direktør Lars Monrad-Gylling om fyringsrunden: KMD-direktør: Sådan vil fyringerne ramme.]

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg