Ansatte hos it-gigant gider ikke firmaets egen software

En amerikansk it-gigant kan ikke få sine ansatte til at benytte selskabets egen mail-service. Læs her, hvad it-giganten så gjorde for at få de ansatte til at droppe Microsoft Outlook.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

Kun 25 procent af Yahoos omkring 11.500 ansatte har efter krav fra ledelsen skiftet deres Microsoft Outlook-mailklient ud med selskabets egen Yahoo Mail til virksomheder.

Det skriver All Things Digital, efter at Yahoo har modtaget massiv kritik for den store oktober-opdatering af Yahoo Mail, som blandt andet inkluderer introduktionen af nye multitasking-funktioner og tabet af tab-funktioner.

Nyhedsmediet er kommet i besiddelse af et memo fra Yahoo-topledelsen, hvor senior vicepræsident for mail-servicen, Jeff Bonforte, og selskabet it-direktør, Randy Roumillat, står som underskrivere.

Yahoo: Vi har fejlet
De indleder memoet med at være nedladende over for Microsoft Outlook med budskabet 'Windows 95 ringede og ville have sit mail-program tilbage'.

Og så kommer det egentlige budskab fra Yahoo-ledelsen til de ansatte:

"Tidligere i år bad vi dig om at flytte din virksomheds-mail til Yahoo Mail. 25 procent er skiftet (tak for det). Men selvom vi har indført det blidest muligt, så har vi åbenbart fejlet i vores mål med at rykke vores kolleger over på Yahoo Mail."

"Nu skal de resterende 75 procent så til at foretage skiftet. Ud over de praktiske fordele ved at give feedback til Mail-holdet har vi som selskab et princip om at bruge de produkter, som vi selv udvikler," lyder det fra ledelsen.

Kom så, sømand!

Derefter følger flere hårde stød i et humoristisk tonefald mod Microsoft Outloook, som blandt andet bliver kaldt en dinosaur, mens ledelsen i memoet står fast på budskabet om, at de Yahoo-ansatte skal benytte selskabets egen mail.

Humor pakket ind i gennemskuelig og overdreven motivation er også blandt de værktøjer, som Yahoo-ledelsen gør brug af i sit forsøg på at vende arbejdsstyrken mod Yahoo Mail.

"Kan du mærke en kildrende fornemmelse? Tag en dyb indånding, for du kan godt. Vi vil have dig ombord, sømand!"

Du kan selv læse den ganske underholdende mail fra Yahoo-ledelsen her.

Læs også: 
Prisvindende dansk it-virksomhed: Derfor tager Yahoo fejl

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S