Dramatisk nedtur for pc-salget

Pc-markedet står over for sit største fald nogensinde, lyder det fra analysefirmaet IDC. Se her, hvor det faldende pc-salg rammer hårdest.

Artikel top billede

Stationære og bærbare computere løser de samme opgaver, som de altid har løst, mens tablets og smartphones leverer nye og smarte funktionaliteter til kunderne.

Det er ifølge analysefirmaet IDC den væsentligste forklaring på en historisk nedtur for pc-salget, som bare bliver værre og værre.

I sin seneste prognose siger IDC, at krisen på det globale pc-marked er endnu dybere end forventet, og det samlede salg vil derfor i år skrumpe med mere end 10 procent. Det er det mest voldsomme fald, i den tid IDC har offentliggjort tal for pc-markedet.

Nedturen gælder både stationære og bærbare computere og rammer især hårdt på konsummarkedet, hvor IDC regner med at se et fald i salget på 15 procent. Erhvervsmarkedet er knap så hårdt ramt, men må dog se frem til et fald på omkring fem procent.

I alt forventer IDC, at det samlede pc-salg ender på 314 millioner enheder. Det svarer nogenlunde til niveauet for pc-salget tilbage i 2008.

Faldet fortsætter i de kommende år

Krisen er dog langt fra overstået. IDC forventer, at næste år vil byde på yderligere fald på 3,8 procent.

Og frem til 2017 regner IDC med et globalt fald i pc-salget på 13 procent sammenlignet med niveauet for 2012. Det rammer igen hårdest på de mest etablerede markeder, som USA og Europa, hvor IDC forventer, at pc-salget i 2017 vil ligge 17 procent under end i 2012

Den væsentligste årsag til nedturen er ifølge senioranalytiker i IDC Jay Chou, at salget af Windows 8.1 har svigtet fatalt. I stedet beholder kunderne deres gamle udstyr, som de så supplerer med andre devices som tablets og mobiltelefoner. Og der er ikke udsigt til, at den udvikling vil vende, selv om pc'en på globalt plan stadig er den foretrukne maskine, når en person skal bruge en computer device.

Læs også:

Dansk pc-salg rasler ned: Her er den store taber

Farvel og tak: Topchef for pc-gigant pludselig ude af vagten

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job