Dramatisk nedtur for pc-salget

Pc-markedet står over for sit største fald nogensinde, lyder det fra analysefirmaet IDC. Se her, hvor det faldende pc-salg rammer hårdest.

Artikel top billede

Stationære og bærbare computere løser de samme opgaver, som de altid har løst, mens tablets og smartphones leverer nye og smarte funktionaliteter til kunderne.

Det er ifølge analysefirmaet IDC den væsentligste forklaring på en historisk nedtur for pc-salget, som bare bliver værre og værre.

I sin seneste prognose siger IDC, at krisen på det globale pc-marked er endnu dybere end forventet, og det samlede salg vil derfor i år skrumpe med mere end 10 procent. Det er det mest voldsomme fald, i den tid IDC har offentliggjort tal for pc-markedet.

Nedturen gælder både stationære og bærbare computere og rammer især hårdt på konsummarkedet, hvor IDC regner med at se et fald i salget på 15 procent. Erhvervsmarkedet er knap så hårdt ramt, men må dog se frem til et fald på omkring fem procent.

I alt forventer IDC, at det samlede pc-salg ender på 314 millioner enheder. Det svarer nogenlunde til niveauet for pc-salget tilbage i 2008.

Faldet fortsætter i de kommende år

Krisen er dog langt fra overstået. IDC forventer, at næste år vil byde på yderligere fald på 3,8 procent.

Og frem til 2017 regner IDC med et globalt fald i pc-salget på 13 procent sammenlignet med niveauet for 2012. Det rammer igen hårdest på de mest etablerede markeder, som USA og Europa, hvor IDC forventer, at pc-salget i 2017 vil ligge 17 procent under end i 2012

Den væsentligste årsag til nedturen er ifølge senioranalytiker i IDC Jay Chou, at salget af Windows 8.1 har svigtet fatalt. I stedet beholder kunderne deres gamle udstyr, som de så supplerer med andre devices som tablets og mobiltelefoner. Og der er ikke udsigt til, at den udvikling vil vende, selv om pc'en på globalt plan stadig er den foretrukne maskine, når en person skal bruge en computer device.

Læs også:

Dansk pc-salg rasler ned: Her er den store taber

Farvel og tak: Topchef for pc-gigant pludselig ude af vagten

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S