Det skal være slut med at vende USB-stikket forkert

Ny USB-teknologi skal på snedig vis sætte en stopper for, at man ikke kan få stikket ind i computeren, fordi det vender forkert.

Artikel top billede

Næste generations USB-standard er ved at tage form.

Interesseorganisationen USB 3.0 Promoter Group meddeler, at det bliver i form af en ny USB Type-C, der bygger videre på teknologierne fra USB 3.1 og USB 2.0.

Den nye standard skal dog muliggøre endnu slankere produkt-designs, idet den bliver på størrelse med mikro USB, som blandt andet anvendes i mange mobiltelefoner.

Den største nyhed er dog, at det skal være slut med, at man ikke kan få stikket til at passe ind i indgangen, fordi man vender det forkert.

"Brugerne vil ikke længere skulle bekymre sig om plug-orienteringen/kabel-retningen, hvilket gør det lettere at slutte til," skriver USB 3.0 Promoter Group i en pressemeddelelse.

Derfor vil USB Type-C-stik heller ikke passe sammen med de stik, der anvendes i dag, og derfor vil der også blive produceret adaptere.

Til gengæld vil fordelen på sigt være, at USB Type-C vil kunne anvendes på alle typer hardware - fra pc'er til mobiltelefoner og kameraer.

"Det her gør det muligt i fremtiden at øge ydeevnen med USB og fortsat gøre det let at anvende på adskillige produktkategoier."

Det ventes, at den endelige USB Type-C specifikation kan være klar omkring sommeren 2014, hvorefter de første produkter, der benytter standarden, kan begynde at nå forbrugerne.

Læs også:

USB 3.1's hastighed blæser sokkerne af dig

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)