Ny version af Bluetooth: Det kan du bruge den til

Bluetooth 4.1 er klar til frigivelse, og vi ser nu for alvor, hvilken rolle den populære, trådløse teknologi vil komme til at spille fremover.

Artikel top billede

Bluetooth 4.1 er nu klar til frigivelse, og dermed tager den trådløse teknologi endnu et stort skridt i retning af at blive en stor del af fundamentet for Internet of Things.

"Opdateringen vil forbedre brugervenligheden med øget understøttelse af sameksistens med LTE," lyder det i en pressemeddelelse fra Bluetooth Special Interest Group, hvor det også fremhæves, at Bluetooth gør det nemmere for enheder at klare flere opgaver på samme tid.

"Den nye frigivelse lægger også fundamentet for IP-baserede forbindelser, hvilket udvider Bluettooth-teknologiens rolle til at være det vigtige trådløse link i forhold til IoT."

Samtidig fremhæves det, at udviklere nu får nemmere ved at give deres produkter specifikke roller og at begrænse sammenstødet med andre trådløse teknologier, der har det med at forstyrre hinanden.

Endelig får data-hastighederne endnu et nøk i vejret, samtidig med med at der er understøttelse af, at data fra eksempelvis en cykeltur eller løbetur kan opsamles via sensorer til et ur og overføres samlet og mere effektivt, når brugeren igen er i nærheden af Bluetooth-modtageren.

"Disse opdateringer afspejler den efterspørgsel, vi ser i markedet. Vi vil fortsætte med at forme den trådløse Bluetooth-teknologi til at udvide dens kritiske rolle i at muliggøre Internet of Things og sikre de bedste løsninger for producenter, udviklere og ultimativt forbrugerne," skriver interesseorganisationen bag Bluetooth.

Bluetooths betydning

ABI Research har vurderet, at vi i 2012 nåede op på i alt 3,5 milliarder Bluetooth-enheder på verdensplan - og at det tal vil være steget til næsten 10 milliarder i 2018, deraf en stor del af enheder med Bluetooth 4.x

Samtidig stiger antallet af enheder, der understøtter teknologier som Wi-Fi, ZigBee, RFID og mobilnetværk.

Denne udvikling er forklaringen på, at mange også mener, at Internet of Things nu for alvor står over for et gennembrud.
For når alt fra vandpumper til biler, briller og køleskabe pludselig er koblet til nettet og kan kommunikere med hinanden, åbner det op for en masse nye anvendelsesscenarier.

Den nye version 4.1 af Bluetooth sendes automatisk ud til det udstyr, der understøtter det.

Læs også:

Denne teknologi skaber gennembrud for Internet of Things

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks