Ny version af Bluetooth: Det kan du bruge den til

Bluetooth 4.1 er klar til frigivelse, og vi ser nu for alvor, hvilken rolle den populære, trådløse teknologi vil komme til at spille fremover.

Artikel top billede

Bluetooth 4.1 er nu klar til frigivelse, og dermed tager den trådløse teknologi endnu et stort skridt i retning af at blive en stor del af fundamentet for Internet of Things.

"Opdateringen vil forbedre brugervenligheden med øget understøttelse af sameksistens med LTE," lyder det i en pressemeddelelse fra Bluetooth Special Interest Group, hvor det også fremhæves, at Bluetooth gør det nemmere for enheder at klare flere opgaver på samme tid.

"Den nye frigivelse lægger også fundamentet for IP-baserede forbindelser, hvilket udvider Bluettooth-teknologiens rolle til at være det vigtige trådløse link i forhold til IoT."

Samtidig fremhæves det, at udviklere nu får nemmere ved at give deres produkter specifikke roller og at begrænse sammenstødet med andre trådløse teknologier, der har det med at forstyrre hinanden.

Endelig får data-hastighederne endnu et nøk i vejret, samtidig med med at der er understøttelse af, at data fra eksempelvis en cykeltur eller løbetur kan opsamles via sensorer til et ur og overføres samlet og mere effektivt, når brugeren igen er i nærheden af Bluetooth-modtageren.

"Disse opdateringer afspejler den efterspørgsel, vi ser i markedet. Vi vil fortsætte med at forme den trådløse Bluetooth-teknologi til at udvide dens kritiske rolle i at muliggøre Internet of Things og sikre de bedste løsninger for producenter, udviklere og ultimativt forbrugerne," skriver interesseorganisationen bag Bluetooth.

Bluetooths betydning

ABI Research har vurderet, at vi i 2012 nåede op på i alt 3,5 milliarder Bluetooth-enheder på verdensplan - og at det tal vil være steget til næsten 10 milliarder i 2018, deraf en stor del af enheder med Bluetooth 4.x

Samtidig stiger antallet af enheder, der understøtter teknologier som Wi-Fi, ZigBee, RFID og mobilnetværk.

Denne udvikling er forklaringen på, at mange også mener, at Internet of Things nu for alvor står over for et gennembrud.
For når alt fra vandpumper til biler, briller og køleskabe pludselig er koblet til nettet og kan kommunikere med hinanden, åbner det op for en masse nye anvendelsesscenarier.

Den nye version 4.1 af Bluetooth sendes automatisk ud til det udstyr, der understøtter det.

Læs også:

Denne teknologi skaber gennembrud for Internet of Things

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S