ComOFF: Her er de 5 bedste Google Glass-parodier

Endnu er Google Glass ikke sat til salg, men nettet er propfyldt med parodier på de futuriske briller. Se fem af de bedste her.

Artikel top billede

De ser mærkelige ud, og du opfører dig endnu mere mærkeligt med dem på.

Kritikken af Google Glass har bestemt ikke været fraværende, siden søgegiganten for halvandet år siden viste sine futuristiske briller frem for første gang.

Endnu er de ikke helt færdige, men udvalgte testpersoner kan i øjeblikket prøve en såkaldt Explorer Edition.

I løbet af 2014 ventes det, at den første version af Google Glass sættes til salg i USA. Brillerne kan stemmestyres, og et lille skærmbillede projiceres foran ens højre øje.

Det seneste år har budt på adskillige Google Glass-parodier, og vi har udvalgt fem af de bedste.

I denne video viser Glass, hvordan brillerne kan hjælpe dig i alle tænkelige situationer. Lige fra det lavpraktiske at lade vandet til mere eksistentielle livskriser:

Google Glass skal måske hjælpe med at gøre livet lettere, men i det her tilfælde går det lige modsat:

Det er ikke kun Google Glass, som gøres til grin. Her får brillerne et skud Windows, og det forbedrer dem på ingen måde:

Måske kan du huske den irriterende Bluetooth Man, der generer sine omgivelser. Det her er samme parodi med skjult kamera - bare med Google Glass:


Med brillerne er der også risiko for, at du ender som et Glasshole. Se her hvor galt det kan gå:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura