Her er de mest populære samtaleemner på Facebook i år

Se listen over de mest populære emner på Facebook i 2013.

Artikel top billede

Selv om vi tror, at vi har kontrollen over de ting, som vi poster på Facebook, følger Facebook nøje med over vores skuldre.

Selskabet holder nemlig godt øje med, hvad der bliver snakket om på det store sociale netværk, og det i en grad, der gør, at selskabet nøjagtigt kan nævne de emner, som Facebook-brugerne har snakket mest om i 2013.

I den netop udkomne "Facebook 2013 Year in Review" giver Facebook således overblikket over de mest populære emner.

På førstepladsen som den mest populære handling på Facebook er tilføjelsen af en person som enten ven, ægtefælle eller forlovet.

Dernæst kommer uploadede indlæg om rejser, flytninger og om afslutningen på forhold.

Måske overraskende er emnerne på syvende- og niende-pladsen på listen:

Den syvende-mest nævnte handling overhovedet på den sociale tjeneste er nemlig "Har fået et kæledyr," mens den niende-mest nævnte handling er "har fået en piercing."

Paven

Facebook er efterhånden blevet så stor og har fået så mange brugere verden over, at selskabets store mining af de mange data, der ligger i de store Facebook-datacentre, på mange måder afspejler årets store begivenheder.

Den person, der er blevet nævnt flest gange på Facebook i 2013, var således den nye pave, argentineren Jorge Marie Bergoglio, der har taget navnet pave Frans, efter at han blev valgt i marts.

Andre meget omtalte personer er Storbritanniens tidligere premierminister Margaret Thatcher, der døde i april, samt popsangerinden Miley Cyrus og den netop afdøde sydafrikanske frihedshelt, Nelson Mandela.

Blandt sportsbegivenheder er Tour de France og Boston Marathon blandt de oftest nævnte.

Du kan se hele Facebook-listen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job