Her er de mest populære samtaleemner på Facebook i år

Se listen over de mest populære emner på Facebook i 2013.

Artikel top billede

Selv om vi tror, at vi har kontrollen over de ting, som vi poster på Facebook, følger Facebook nøje med over vores skuldre.

Selskabet holder nemlig godt øje med, hvad der bliver snakket om på det store sociale netværk, og det i en grad, der gør, at selskabet nøjagtigt kan nævne de emner, som Facebook-brugerne har snakket mest om i 2013.

I den netop udkomne "Facebook 2013 Year in Review" giver Facebook således overblikket over de mest populære emner.

På førstepladsen som den mest populære handling på Facebook er tilføjelsen af en person som enten ven, ægtefælle eller forlovet.

Dernæst kommer uploadede indlæg om rejser, flytninger og om afslutningen på forhold.

Måske overraskende er emnerne på syvende- og niende-pladsen på listen:

Den syvende-mest nævnte handling overhovedet på den sociale tjeneste er nemlig "Har fået et kæledyr," mens den niende-mest nævnte handling er "har fået en piercing."

Paven

Facebook er efterhånden blevet så stor og har fået så mange brugere verden over, at selskabets store mining af de mange data, der ligger i de store Facebook-datacentre, på mange måder afspejler årets store begivenheder.

Den person, der er blevet nævnt flest gange på Facebook i 2013, var således den nye pave, argentineren Jorge Marie Bergoglio, der har taget navnet pave Frans, efter at han blev valgt i marts.

Andre meget omtalte personer er Storbritanniens tidligere premierminister Margaret Thatcher, der døde i april, samt popsangerinden Miley Cyrus og den netop afdøde sydafrikanske frihedshelt, Nelson Mandela.

Blandt sportsbegivenheder er Tour de France og Boston Marathon blandt de oftest nævnte.

Du kan se hele Facebook-listen her.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Proceskoordinator til teknisk dokumentation i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S