Her er de mest populære samtaleemner på Facebook i år

Se listen over de mest populære emner på Facebook i 2013.

Artikel top billede

Selv om vi tror, at vi har kontrollen over de ting, som vi poster på Facebook, følger Facebook nøje med over vores skuldre.

Selskabet holder nemlig godt øje med, hvad der bliver snakket om på det store sociale netværk, og det i en grad, der gør, at selskabet nøjagtigt kan nævne de emner, som Facebook-brugerne har snakket mest om i 2013.

I den netop udkomne "Facebook 2013 Year in Review" giver Facebook således overblikket over de mest populære emner.

På førstepladsen som den mest populære handling på Facebook er tilføjelsen af en person som enten ven, ægtefælle eller forlovet.

Dernæst kommer uploadede indlæg om rejser, flytninger og om afslutningen på forhold.

Måske overraskende er emnerne på syvende- og niende-pladsen på listen:

Den syvende-mest nævnte handling overhovedet på den sociale tjeneste er nemlig "Har fået et kæledyr," mens den niende-mest nævnte handling er "har fået en piercing."

Paven

Facebook er efterhånden blevet så stor og har fået så mange brugere verden over, at selskabets store mining af de mange data, der ligger i de store Facebook-datacentre, på mange måder afspejler årets store begivenheder.

Den person, der er blevet nævnt flest gange på Facebook i 2013, var således den nye pave, argentineren Jorge Marie Bergoglio, der har taget navnet pave Frans, efter at han blev valgt i marts.

Andre meget omtalte personer er Storbritanniens tidligere premierminister Margaret Thatcher, der døde i april, samt popsangerinden Miley Cyrus og den netop afdøde sydafrikanske frihedshelt, Nelson Mandela.

Blandt sportsbegivenheder er Tour de France og Boston Marathon blandt de oftest nævnte.

Du kan se hele Facebook-listen her.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network