Pc'en er slet ikke død - den lever bare længere

Dell lever fortsat stærkt af hardware på trods af et vigende marked. For pc'en er ifølge Dell ikke død - se hvorfor her.

Artikel top billede

Austin, Texas: Samuel Burd, Dells Vice President for Personal Computing Product Group, kender godt forudsigelserne fra Forrester, IDC og alle de andre, som lover pc'ens snarlige undergang.

"Men det er vist kun folk på kysterne her i USA, som tror, at iPad kan bruges til alt. Andre, som skal lave noget arbejde med deres maskiner, bruger stadig Windows-computere. Skal du lave en bil eller et design, skal du have hestekræfter og store skærme," forklarer han om sin optimisme da vi møder ham på Dells årlige konference i Austin, Texas.

Det er i sig selv ikke et overraskende budskab fra en mand, som lever af at skabe computere i et firma skabt af den personlige computer; et firma som dog nu er i gang med en større transformation.

Læs også: Michael Dell: Her er Dells 4 vigtigste mål

Men troen på computere som et levedygtigt område er ikke baseret på ønsketænkning, understreger Samuel Burd og fortæller, at folk ofte shopper på tværs af Dells produkter: Lidt bærbare der, noget enterprise-storage der og så lidt sikkerhed der.

"Faktisk kommer to tredjedele af vores kunder ind via en Dell pc som den første oplevelse med vores firma. Og så opdager de, at Dell faktisk er et ok produkt - og så køber de servers og services," fortæller Samuel Burd om sammenhængen mellem Dells dybe rødder i pc-verdenen og så de nuværende og nye kunder.

"Det er vist kun folk på kysterne her i USA, som tror, at iPad kan bruges til alt"

Da jeg spørger, om ikke hans fortælling om hardware - inklusive budskabet om at Dell i år tjente flere penge på pc-salget end sidste år - mudrer Michaels Dells budskab, om at Dell nu er et enterprise-selskab, slår Samuel Burd ud med armene som for at vifte mit argument væk. Han har tydeligvis hørt det før:

"Det er, som om analytikerne vil have, at vores pc-salg absolut skal falde, for at vi er et ægte enterprise-firma. Men de ting er uafhængige af hinanden. Vi arbejder med åbne standarder og undgår lock-in for kunderne. I stedet kan folk få hvad som helst ind og kombinere mellem vores hardware og software," fortæller han om balancen mellem hardware og de services, som Dell gerne vil være førende på.

Med den logik kunne Dell i princippet sælge computere med tab og så satse på opsalg senere, men det afviser Samuel Burd med et grin som "et usundt forhold i længden".

Kunder vil stadig have hardware

I steder oplever Dells pc-boss Samuel Burd, at kunderne stadig fokuserer på hardware.

"Men også i hardware og software. Kunderne er interesseret i konvergens af enheder. Folk går jo rundt med 2, 3 eller 4 enheder - derfor er der et ønske om at begrænse det. Så kodeordene er mobilitet, kraft og keyboards. Måske ikke for alle, men det er populært lige nu hos os," siger Samuel Burd og fortsætter:

"Folk med rigtigt mange enheder har stadig pc'en som en hub for alle deres enheder. Også selvom de bruger tjenester på nettet. Og så er maskinerne nu ofte så kraftige - og suppleres af andre enheder - at de lever længere.".

Nettet har i øvrigt også, ifølge Burd, skabt interesse for et andet pc-produkt fra Dell: Kryptering.

For i efterdønningerne af Snowden-afsløringerne oplever Dell en øget interesse for deres sikkerhedsløsning, som krypterer filerne, og hvor nøglerne er hos kunden.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,