Advokat kræver en million kroner retur til konkursbo

Firmabiler og it-udstyr for en million kroner blev solgt kort før konkurs i jysk it-firma. Nu kræver boets kurator pengene retur.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En langstrakt nordjysk konkurssag er nu endt med, at konkursboets kurator har anlagt sag ved skifteretten i Aalborg for at få en million kroner betalt tilbage.

Sagen begyndte tilbage i januar i fjor, da it-brokeren CESS Danmark gik konkurs.

Ifølge advokat Finn Bødstrup, der som kurator i sagen repræsenterer kreditorerne, solgte CESS Danmark kort før konkursen flere biler og noget it-udstyr til søsterselskabet Peakoptical. Salget skete angiveligt, dagen efter at CESS Danmarks bankforbindelse Nordea havde afvist at udvide selskabets kredit.

Pengene fra salget blev i samme omgang ført tilbage til Peak Optical som dækning for et internt tilgodehavende.

På den måde blev pengene ifølge Finn Bødstrup ført ud af CESS Danmark på et tidspunkt, da CESS Danmarks ledelse og bestyrelse måtte have vidst, at en konkurs var nært forestående.

Pengene skal retur

Han har nu rejst krav om, at pengene skal retur til konkursboet, så de øvrige kreditorer kan få deres andel.

"Vi har anlagt en omstødelsessag på et punkt, hvor vi mener, at der er foregået noget salg mellem CESS Danmark og søsterselskabet Peakoptical, som har betydet, at der er sket en forfordeling af kreditorerne," siger Finn Bødstrup til Computerworld. Han fortæller, at de samlede krav fra kreditorerne løber op i 10,5 millioner kroner. Den største kreditor i konkursboet er Nordea.

Efter konkursen blev kundeforhold og en stor del af CESS Danmarks aktiviteter videreført i Handelsselskabet Nordjylland A/S, som CESS Danmarks direktør Nikolaj Johansen kort forinden havde stiftet. Han er i dag direktør i både Handelssselskabet Nordjylland A/S og Peakoptical.

Overfor Computerworld bekræfter Nikolaj Johansen, at der er verserer en sag. Men han afviser, at Peakoptical er blevet stillet bedre end de øvrige kreditorer.

"Salget af aktiverne er sket lang tid før selskabet gik konkurs som led i helt ordinære dispositioner. Det havde vi drøftet med banken og kommunikeret ud i vores budget-opfølgning lang tid før konkursen, uden at banken havde nogen bemærkninger til det," siger Nikolaj Johansen.

Han ønsker derudover ikke at kommentere sagen, ligesom han heller ikke vil bekræfte størrelsen af det beløb, som kuratoren kræver ført tilbage til konkursboet.


Læs også:

CESS-Danmark konkurs med milliongæld

CESS-partner dømt for ulovlig eksport til Iran

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos