Advokat kræver en million kroner retur til konkursbo

Firmabiler og it-udstyr for en million kroner blev solgt kort før konkurs i jysk it-firma. Nu kræver boets kurator pengene retur.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En langstrakt nordjysk konkurssag er nu endt med, at konkursboets kurator har anlagt sag ved skifteretten i Aalborg for at få en million kroner betalt tilbage.

Sagen begyndte tilbage i januar i fjor, da it-brokeren CESS Danmark gik konkurs.

Ifølge advokat Finn Bødstrup, der som kurator i sagen repræsenterer kreditorerne, solgte CESS Danmark kort før konkursen flere biler og noget it-udstyr til søsterselskabet Peakoptical. Salget skete angiveligt, dagen efter at CESS Danmarks bankforbindelse Nordea havde afvist at udvide selskabets kredit.

Pengene fra salget blev i samme omgang ført tilbage til Peak Optical som dækning for et internt tilgodehavende.

På den måde blev pengene ifølge Finn Bødstrup ført ud af CESS Danmark på et tidspunkt, da CESS Danmarks ledelse og bestyrelse måtte have vidst, at en konkurs var nært forestående.

Pengene skal retur

Han har nu rejst krav om, at pengene skal retur til konkursboet, så de øvrige kreditorer kan få deres andel.

"Vi har anlagt en omstødelsessag på et punkt, hvor vi mener, at der er foregået noget salg mellem CESS Danmark og søsterselskabet Peakoptical, som har betydet, at der er sket en forfordeling af kreditorerne," siger Finn Bødstrup til Computerworld. Han fortæller, at de samlede krav fra kreditorerne løber op i 10,5 millioner kroner. Den største kreditor i konkursboet er Nordea.

Efter konkursen blev kundeforhold og en stor del af CESS Danmarks aktiviteter videreført i Handelsselskabet Nordjylland A/S, som CESS Danmarks direktør Nikolaj Johansen kort forinden havde stiftet. Han er i dag direktør i både Handelssselskabet Nordjylland A/S og Peakoptical.

Overfor Computerworld bekræfter Nikolaj Johansen, at der er verserer en sag. Men han afviser, at Peakoptical er blevet stillet bedre end de øvrige kreditorer.

"Salget af aktiverne er sket lang tid før selskabet gik konkurs som led i helt ordinære dispositioner. Det havde vi drøftet med banken og kommunikeret ud i vores budget-opfølgning lang tid før konkursen, uden at banken havde nogen bemærkninger til det," siger Nikolaj Johansen.

Han ønsker derudover ikke at kommentere sagen, ligesom han heller ikke vil bekræfte størrelsen af det beløb, som kuratoren kræver ført tilbage til konkursboet.


Læs også:

CESS-Danmark konkurs med milliongæld

CESS-partner dømt for ulovlig eksport til Iran

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S