ComOFF: Mød den falske Apple-medarbejder fra helvede

Komiker maskerer sig som medarbejder i en Apple-butik og forsøger at vejlede - eller nærmere vildlede - kunderne. Se hans kontroversielle salgsteknik filmet med skjult kamera.

Artikel top billede

Hvis du har været i en Apple Store, ved du, hvordan medarbejderne går klædt: blå T-shirt med et Apple-logo.

Derfor kræver det ikke den store indsats at forklæde sig som en ansat hos æblefirmaet.

Det er præcis, hvad komikeren Tyler Fischer har gjort, og han har endda været så lusket at liste ind i rigtige Apple-butikker.

Her har kunderne naturligvis troet, at han var en reel medarbejder, og han har vejledt - eller nærmere vildledt - dem i køb af ny elektronik.

Joken er filmet med skjult kamera, og Tyler Fischer afslører hurtigt, at han er Apple-medarbejderen fra helvede.

Han fyrer om sig med de mest fjollede tekniske betegnelser som "4000 megapixel ram og 3000 Skype-units", og han er ikke bleg for at komme med kontroversielle anbefalinger:

"Du kan emaile, bruge Skype og sende dillerfotos," som han blandt andet bruger som salgsargument over for et kærestepar, der er ved at kigge på en Mac.

Han forklarer også de chokerede kunder, at det faktisk er Apple, der står bag polio. Men så er der også rabat til dem, der er ramt af sygdommen i dag.

"Køb dog bare en Android-model, det her er tyveri ved højlys dag," siger han til en kunde, der overvejer at anskaffe sig en iPhone.

"Ja, jeg ved det," svarer kunden sagte.

Der er stor diskussion på nettet om, hvorvidt Tyler Fischers rolle som vanvittig Apple-ansat egentlig er sjov. Smag og behag er forskellig - døm selv:

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,