ComOFF: Mød den falske Apple-medarbejder fra helvede

Komiker maskerer sig som medarbejder i en Apple-butik og forsøger at vejlede - eller nærmere vildlede - kunderne. Se hans kontroversielle salgsteknik filmet med skjult kamera.

Artikel top billede

Hvis du har været i en Apple Store, ved du, hvordan medarbejderne går klædt: blå T-shirt med et Apple-logo.

Derfor kræver det ikke den store indsats at forklæde sig som en ansat hos æblefirmaet.

Det er præcis, hvad komikeren Tyler Fischer har gjort, og han har endda været så lusket at liste ind i rigtige Apple-butikker.

Her har kunderne naturligvis troet, at han var en reel medarbejder, og han har vejledt - eller nærmere vildledt - dem i køb af ny elektronik.

Joken er filmet med skjult kamera, og Tyler Fischer afslører hurtigt, at han er Apple-medarbejderen fra helvede.

Han fyrer om sig med de mest fjollede tekniske betegnelser som "4000 megapixel ram og 3000 Skype-units", og han er ikke bleg for at komme med kontroversielle anbefalinger:

"Du kan emaile, bruge Skype og sende dillerfotos," som han blandt andet bruger som salgsargument over for et kærestepar, der er ved at kigge på en Mac.

Han forklarer også de chokerede kunder, at det faktisk er Apple, der står bag polio. Men så er der også rabat til dem, der er ramt af sygdommen i dag.

"Køb dog bare en Android-model, det her er tyveri ved højlys dag," siger han til en kunde, der overvejer at anskaffe sig en iPhone.

"Ja, jeg ved det," svarer kunden sagte.

Der er stor diskussion på nettet om, hvorvidt Tyler Fischers rolle som vanvittig Apple-ansat egentlig er sjov. Smag og behag er forskellig - døm selv:

Læses lige nu

    Annonce

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,