Gratis afsnit: Se tv-serie håne it-branchen og drille nørder

Det første afsnit af tv-serien Silicon Valley kan nu ses gratis på nettet. Serien fra HBO gør grin med it-branchen, nørder og Steve Jobs-kloner. Se om der er noget at grine ad her.

Artikel top billede

I går havde første afsnit af Silicon Valley dansk premiere på HBO Nordic, og her på Computerworld.dk gav vi tv-serien karakteren fem ud af seks.

HBO har nu valgt at lægge det første afsnit ud på YouTube, så du selv kan se, om den satiriske tv-serie er værd at bruge tid på.

Silicon Valley handler om den talentfulde programmør Richard, der udvikler en komprimeringsalgoritme.

Den viser sig at være millioner værd, og introverte Richard forsøger at skabe sin egen iværksættervirksomhed i it-mekkaet Silicon Valley.

Med sig får han et slæng af socialt handicappede programmører, der bruger mere tid på at slås verbalt end på at kode.

Det bliver en snørklet vej mod mulig succes og rigdom, og Richard må lære at træde i karakter som leder.

Undervejs får it-branchen satiriske tæsk, og der er massevis af referencer til alt fra Steve Ballmer-taler til Steve Jobs' påklædning.

Første sæson af Silicon Valley består af otte afsnit, der varer 30 minutter hver. Afsnittene vil drypvis blive lanceret på Hbonordic.dk de kommende uger.

Computerworlds anmeldelse af Silicon Valley - baseret på de første fem afsnit - kan læses her.

Første afsnit af tv-serien kan ses på YouTube.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job