Nu skruer Netflix priserne op

Med 48 millioner abonnenter på verdensplan er Netflix et fyrtårn i streaming-verdenen - og nu sættes prisen for tjenesten op.

Artikel top billede

Netflix varsler nu, at prisen vil stige for et abonnement på streamingtjenesten i USA. Det skriver flere amerikanske medier, herunder Engadget.com.

Prisstigningen vil være en til to dollar, cirka 5-10 kroner, men det kommer nuværende abonnenter ikke til at mærke lige med det samme.

De slipper nemlig foreløbig med at betale samme pris som hidtil, mens prisstigningen kun kommer til at ramme nye kunder.

Computerworld har været i kontakt med Netflix, men det har ikke været muligt at oplyst, om priserne også stiger for de danske abonnenter.

Mens amerikanerne i øjeblikket betaler 8 dollar, cirka 43 kroner, om måneden, betaler vi herhjemme 79 kroner.

Det er dog ikke helt det samme indhold, som er tilgængeligt, da rettighederne til streaming af film og tv-serier forhandles lokalt. Det betyder, at der er større udbud og nyere titler at vælge imellem på den amerikanske udgave af Netflix.

Moms-hammer til næste år

Selv om Netflix' prisregulering muligvis ikke rammer med det første herhjemme, kan det ikke udelukkes, at dankortet skal luftes lidt flittigere den kommende tid.

I øjeblikket behandler Folketinget et lovforslag, der næste år som en moms-hammer vil ramme flere virksomheder med adresse i eksempelvis Luxembourg, men som sælger varer eller ydelser i Danmark.

Virksomhederne skal - hvis lovforslaget endeligt godkendes - svare moms i det land, hvor køberen hører hjemme. Der er på nuværende tidspunkt bred opbakning i Folketinget til lovforslaget

I Danmark er der cirka 450.000 danske hustande, som har et abonnement hos Netflix. I USA er tallet 37,5 millioner, mens det samlet set på verdensplan er 48 millioner.

Læs også:

Test: Netflix, HBO Nordic, YouBio og ViaPlay - hvem vinder?

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S