Nu skruer Netflix priserne op

Med 48 millioner abonnenter på verdensplan er Netflix et fyrtårn i streaming-verdenen - og nu sættes prisen for tjenesten op.

Artikel top billede

Netflix varsler nu, at prisen vil stige for et abonnement på streamingtjenesten i USA. Det skriver flere amerikanske medier, herunder Engadget.com.

Prisstigningen vil være en til to dollar, cirka 5-10 kroner, men det kommer nuværende abonnenter ikke til at mærke lige med det samme.

De slipper nemlig foreløbig med at betale samme pris som hidtil, mens prisstigningen kun kommer til at ramme nye kunder.

Computerworld har været i kontakt med Netflix, men det har ikke været muligt at oplyst, om priserne også stiger for de danske abonnenter.

Mens amerikanerne i øjeblikket betaler 8 dollar, cirka 43 kroner, om måneden, betaler vi herhjemme 79 kroner.

Det er dog ikke helt det samme indhold, som er tilgængeligt, da rettighederne til streaming af film og tv-serier forhandles lokalt. Det betyder, at der er større udbud og nyere titler at vælge imellem på den amerikanske udgave af Netflix.

Moms-hammer til næste år

Selv om Netflix' prisregulering muligvis ikke rammer med det første herhjemme, kan det ikke udelukkes, at dankortet skal luftes lidt flittigere den kommende tid.

I øjeblikket behandler Folketinget et lovforslag, der næste år som en moms-hammer vil ramme flere virksomheder med adresse i eksempelvis Luxembourg, men som sælger varer eller ydelser i Danmark.

Virksomhederne skal - hvis lovforslaget endeligt godkendes - svare moms i det land, hvor køberen hører hjemme. Der er på nuværende tidspunkt bred opbakning i Folketinget til lovforslaget

I Danmark er der cirka 450.000 danske hustande, som har et abonnement hos Netflix. I USA er tallet 37,5 millioner, mens det samlet set på verdensplan er 48 millioner.

Læs også:

Test: Netflix, HBO Nordic, YouBio og ViaPlay - hvem vinder?

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos