Ny mini-telefon på vej fra HTC

HTC kommer med en mini-version af selskabets HTC One (M8). One Mini 2 har en mindre processor, men holder samme design.

Artikel top billede

HTC kommer ligesom sidste år med en mini-version af selskabets årlige flagskibstelefon.

Telefonen, som har fået det mundrette navn HTC One Mini 2, kommer på markedet til juni og har det samme design som HTC One (M8), der tidligere har modtaget priser for netop designet.

Hos Computerworld var vi glade for den nyeste HTC One, og du kan læse hele anmeldelsen her.

HTC One Mini 2 skal ses som en telefon rettet mod dem, som ikke ønsker en stor telefon i lommen eller tasken, som langt de fleste flagskibstelefoner er ved at blive.

Skærmen er også kun på 4,5 tommer og er stadig belagt af aluminium - ligesom HTC One (M8) er.

"Det sidste nye medlem af den prisvindende HTC One-familie indeholder en lang række af de funktioner, der har indbragt serien verdensomspændende anerkendelse - blot i en mere kompakt størrelse," udtaler Peter Frølund, Managing Director for HTC Nordic, i en pressemeddelelse.

Dog har HTC skåret ned på specifikationerne. Det samme gjorde selskabet på sidste års HTC Mini for netop at få telefonen ned i den lille størrelse.

HTC One (M8)'s bæst af en Snapdragon 801-processor er blevet erstattet af en noget mindre 400-model, og skærmen er også "kun" 720p-opløsning.

Derudover har HTC droppet HTC One (M8)'s unikke dobbelte 4 "ultrapixel" kamera, som kunne rykke på fokus, og har erstattet det med et 13 megapixel objektiv.

HTC One mini 2 vil være tilgængelig inden udgangen af juni.

Læs også: Must Have: Her er forårets seks fedeste smartphones

Læs også: Anmeldelse: Sony Z2 er imponerende og kraftfuld - og tæt på at være perfekt

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS