Ny mini-telefon på vej fra HTC

HTC kommer med en mini-version af selskabets HTC One (M8). One Mini 2 har en mindre processor, men holder samme design.

Artikel top billede

HTC kommer ligesom sidste år med en mini-version af selskabets årlige flagskibstelefon.

Telefonen, som har fået det mundrette navn HTC One Mini 2, kommer på markedet til juni og har det samme design som HTC One (M8), der tidligere har modtaget priser for netop designet.

Hos Computerworld var vi glade for den nyeste HTC One, og du kan læse hele anmeldelsen her.

HTC One Mini 2 skal ses som en telefon rettet mod dem, som ikke ønsker en stor telefon i lommen eller tasken, som langt de fleste flagskibstelefoner er ved at blive.

Skærmen er også kun på 4,5 tommer og er stadig belagt af aluminium - ligesom HTC One (M8) er.

"Det sidste nye medlem af den prisvindende HTC One-familie indeholder en lang række af de funktioner, der har indbragt serien verdensomspændende anerkendelse - blot i en mere kompakt størrelse," udtaler Peter Frølund, Managing Director for HTC Nordic, i en pressemeddelelse.

Dog har HTC skåret ned på specifikationerne. Det samme gjorde selskabet på sidste års HTC Mini for netop at få telefonen ned i den lille størrelse.

HTC One (M8)'s bæst af en Snapdragon 801-processor er blevet erstattet af en noget mindre 400-model, og skærmen er også "kun" 720p-opløsning.

Derudover har HTC droppet HTC One (M8)'s unikke dobbelte 4 "ultrapixel" kamera, som kunne rykke på fokus, og har erstattet det med et 13 megapixel objektiv.

HTC One mini 2 vil være tilgængelig inden udgangen af juni.

Læs også: Must Have: Her er forårets seks fedeste smartphones

Læs også: Anmeldelse: Sony Z2 er imponerende og kraftfuld - og tæt på at være perfekt

Læses lige nu

    Roskilde Universitet

    IT-Infrastruktur systemadministrator

    Region Sjælland

    Region Midtjylland

    License Manager med blik for overblik

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S