Ny mini-telefon på vej fra HTC

HTC kommer med en mini-version af selskabets HTC One (M8). One Mini 2 har en mindre processor, men holder samme design.

Artikel top billede

HTC kommer ligesom sidste år med en mini-version af selskabets årlige flagskibstelefon.

Telefonen, som har fået det mundrette navn HTC One Mini 2, kommer på markedet til juni og har det samme design som HTC One (M8), der tidligere har modtaget priser for netop designet.

Hos Computerworld var vi glade for den nyeste HTC One, og du kan læse hele anmeldelsen her.

HTC One Mini 2 skal ses som en telefon rettet mod dem, som ikke ønsker en stor telefon i lommen eller tasken, som langt de fleste flagskibstelefoner er ved at blive.

Skærmen er også kun på 4,5 tommer og er stadig belagt af aluminium - ligesom HTC One (M8) er.

"Det sidste nye medlem af den prisvindende HTC One-familie indeholder en lang række af de funktioner, der har indbragt serien verdensomspændende anerkendelse - blot i en mere kompakt størrelse," udtaler Peter Frølund, Managing Director for HTC Nordic, i en pressemeddelelse.

Dog har HTC skåret ned på specifikationerne. Det samme gjorde selskabet på sidste års HTC Mini for netop at få telefonen ned i den lille størrelse.

HTC One (M8)'s bæst af en Snapdragon 801-processor er blevet erstattet af en noget mindre 400-model, og skærmen er også "kun" 720p-opløsning.

Derudover har HTC droppet HTC One (M8)'s unikke dobbelte 4 "ultrapixel" kamera, som kunne rykke på fokus, og har erstattet det med et 13 megapixel objektiv.

HTC One mini 2 vil være tilgængelig inden udgangen af juni.

Læs også: Must Have: Her er forårets seks fedeste smartphones

Læs også: Anmeldelse: Sony Z2 er imponerende og kraftfuld - og tæt på at være perfekt

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank