Dansk pc-forhandler politianmelder ansat: "Han stjal 100.000 kroner fra kassen"

En dansk pc-forhandler har politianmeldt en butiksbestyrer for at tage mindst 100.000 kroner fra kassen.

Artikel top billede

Den danske pc-forhandler Computerplanet har politianmeldt en medarbejder for at tage af kassen.

Ifølge Computerplanets administrerende direktør Kristian Poulsen har den 25-årige medarbejder taget minimum 100.000 kroner i kontanter og flere varer. 

Den 25-årige medarbejder blev i begyndelsen af denne uge politianmeldt af Kristian Poulsen, efter at medarbejderen tilbage i marts ellers havde fået ansvaret for at bestyre Computerplanets spritnye butik i Borgergade i København.

"Det var hans store drøm at bestyre en butik, men det skulle jeg aldrig have ladet ham få ansvaret for," fortæller Kristian Poulsen.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra den sigtede medarbejder, men det har ikke kunnet lade sig gøre. 

Politiet i gang med efterforskning

Politiet hos Bellahøj i København bekræfter dog, at den 25-årige mand er sigtet for tyveri på arbejdspladsen, og at han er blevet afhørt.

Nu forestår så den almindelige efterforskning, hvor politiet blandt andet skal tale med flere parter i sagen, hvilket kan tage flere måneder, inden der er afklaring omkring, hvorvidt den 25-årige medarbejder skal tiltales, eller om sagen frafaldes. 

Computerplanet-direktør Kristian Poulsen påstår, at han har videooptagelser af tyveriet, ligesom han fortæller, at han har en tilståelse på videobånd, som skal afleveres til politiet. 

"Han indledte med at indrømme tyveri for 5.000 kroner, så 10.000 kroner og til sidst indrømmede han tyveri for i alt 100.000 kroner. Forklaringerne var meget usammenhængende," fortæller Kristian Poulsen.

"It-branchen er hård nok i forvejen, hvor man skal kæmpe hårdt om kunderne. Nu kan vi så konstatere, at vi har mistet rigtig mange penge, fordi en medarbejder har stjålet af kassen," fortsætter han. 

Det går skidt

Det påståede tyveri kommer på et ganske uheldigt tidspunkt for Computerplanet. 

Det skyldes, at pc-forhandleren på blot et år er gået fra 15 medarbejdere til fire ansatte, ligesom pc-forhandlerens forretning i Odense lukker inden for kort tid.

Derudover står Computerplanet med et hul i kasseapparatet på de påståede 100.000 kroner, da butikken ikke har tegnet tyveriforsikring for ansatte. 

"Lige nu er det rigtig surt for os, at vi står og mangler de penge, som vi alle har knoklet hårdt for. Og selv om fremtiden ser lidt sort ud lige nu, så skal vi nok finde vores ben igen og kæmpe videre," siger Kristian Poulsen.

Læs også:
 
Ny app: Hotline direkte til politiet

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos