Dansk pc-forhandler politianmelder ansat: "Han stjal 100.000 kroner fra kassen"

En dansk pc-forhandler har politianmeldt en butiksbestyrer for at tage mindst 100.000 kroner fra kassen.

Artikel top billede

Den danske pc-forhandler Computerplanet har politianmeldt en medarbejder for at tage af kassen.

Ifølge Computerplanets administrerende direktør Kristian Poulsen har den 25-årige medarbejder taget minimum 100.000 kroner i kontanter og flere varer. 

Den 25-årige medarbejder blev i begyndelsen af denne uge politianmeldt af Kristian Poulsen, efter at medarbejderen tilbage i marts ellers havde fået ansvaret for at bestyre Computerplanets spritnye butik i Borgergade i København.

"Det var hans store drøm at bestyre en butik, men det skulle jeg aldrig have ladet ham få ansvaret for," fortæller Kristian Poulsen.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra den sigtede medarbejder, men det har ikke kunnet lade sig gøre. 

Politiet i gang med efterforskning

Politiet hos Bellahøj i København bekræfter dog, at den 25-årige mand er sigtet for tyveri på arbejdspladsen, og at han er blevet afhørt.

Nu forestår så den almindelige efterforskning, hvor politiet blandt andet skal tale med flere parter i sagen, hvilket kan tage flere måneder, inden der er afklaring omkring, hvorvidt den 25-årige medarbejder skal tiltales, eller om sagen frafaldes. 

Computerplanet-direktør Kristian Poulsen påstår, at han har videooptagelser af tyveriet, ligesom han fortæller, at han har en tilståelse på videobånd, som skal afleveres til politiet. 

"Han indledte med at indrømme tyveri for 5.000 kroner, så 10.000 kroner og til sidst indrømmede han tyveri for i alt 100.000 kroner. Forklaringerne var meget usammenhængende," fortæller Kristian Poulsen.

"It-branchen er hård nok i forvejen, hvor man skal kæmpe hårdt om kunderne. Nu kan vi så konstatere, at vi har mistet rigtig mange penge, fordi en medarbejder har stjålet af kassen," fortsætter han. 

Det går skidt

Det påståede tyveri kommer på et ganske uheldigt tidspunkt for Computerplanet. 

Det skyldes, at pc-forhandleren på blot et år er gået fra 15 medarbejdere til fire ansatte, ligesom pc-forhandlerens forretning i Odense lukker inden for kort tid.

Derudover står Computerplanet med et hul i kasseapparatet på de påståede 100.000 kroner, da butikken ikke har tegnet tyveriforsikring for ansatte. 

"Lige nu er det rigtig surt for os, at vi står og mangler de penge, som vi alle har knoklet hårdt for. Og selv om fremtiden ser lidt sort ud lige nu, så skal vi nok finde vores ben igen og kæmpe videre," siger Kristian Poulsen.

Læs også:
 
Ny app: Hotline direkte til politiet

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S