Nyt opkøb: Nu vil EG have fingre i KMD's kernekunder

EG overtager fynsk it-virksomhed med speciale i kommunal sagsbehandling. Opkøbet skal ruste os til kampen om KMD's monopolsystemer, lyder det fra direktør Leif Vestergaard.

Artikel top billede

Den fremadstormende it-koncern EG har netop offentliggjort overtagelsen af Odense-firmaet Team Online, der er specialister i it-løsninger til kommunale bosteder og sagsbehandlingssystemer på blandt andet handicap-området.

Opkøbet er ifølge EG's koncerndirektør, Leif Vestergaard, en vigtig brik i det kapitalfondsejede EG's satsning på at blive en dominerende it-leverandør til kommuner og regioner. Og han lægger ikke skjul på, at EG har som ambition at sætte sig på en væsentlig del af kagen, når en lang række af KMD's såkaldte monopolsystemer kommer i udbud over de næste år.

Team Online har i dag 40 medarbejdere. Og overtagelsen af selskabet er altså endnu et skridt på vejen til at gøre EG til en væsentlig spiller på det offentlige it-marked.

"Vi har besluttet at gå benhårdt efter det offentlige område. Der er opbrud nu, hvor alle monopolsystemerne fra KMD skal i udbud gennem Kombit," siger Leif Vestergaard.

Han fortæller, at EG helt aktuelt er prækvalificeret på to af disse udbud, hvor man blandt andet er i konkurrence med KMD og Netcompany.

Ifølge Leif Vestergaard står EG i forvejen stærkt, når det gælder systemer til kommunal økonomistyring og digitale selvbetjeningsløsninger, ligesom man driver en lovdatabase, som tidligere lå i selskabet Kommuneinformation, som EG overtog i 2011.

Med opkøbet af Team Online tager EG altså et vigtigt skridt i udviklingen af nye digitale løsninger til kommunerne. Opgaven er nu at bygge det fynske selskabs viden og løsninger ind i EG's eksisterende produktportefølje, siger han.

"Der ligger en hel masse andre områder i det her felt, hvor vi kan bruge vores viden på kryds og tværs til at komme ind med endnu flere løsninger til kommunerne. Så det her opkøb er en bekræftelse af, at vi er en seriøs spiller på et marked, hvor der nu sker et monopolbrud," siger Leif Vestergaard.

Tidligere i år indgik det kommunale it-selskab Kombit en aftale med KMD om, at selskabets såkaldte monopolsystemer med assistance fra KMD skal i åbent udbud. Det kan du læse mere om her.

Købet af Team Online er kun det seneste i en lang række overtagelser, som EG har gennemført over de seneste år. Siden 2011 har den kapitalfondsejede koncern hele 18 (!) gange haft checkhæftet fremme og har ad den vej udvidet antallet af kunder og løsninger, som man udbyder på markedet.

Læs også:

EG sluger endnu et firma - og varsler nye opkøb

Dansk it-kæmpe køber sin egen talentkravlegård

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job