Nyt opkøb: Nu vil EG have fingre i KMD's kernekunder

EG overtager fynsk it-virksomhed med speciale i kommunal sagsbehandling. Opkøbet skal ruste os til kampen om KMD's monopolsystemer, lyder det fra direktør Leif Vestergaard.

Artikel top billede

Den fremadstormende it-koncern EG har netop offentliggjort overtagelsen af Odense-firmaet Team Online, der er specialister i it-løsninger til kommunale bosteder og sagsbehandlingssystemer på blandt andet handicap-området.

Opkøbet er ifølge EG's koncerndirektør, Leif Vestergaard, en vigtig brik i det kapitalfondsejede EG's satsning på at blive en dominerende it-leverandør til kommuner og regioner. Og han lægger ikke skjul på, at EG har som ambition at sætte sig på en væsentlig del af kagen, når en lang række af KMD's såkaldte monopolsystemer kommer i udbud over de næste år.

Team Online har i dag 40 medarbejdere. Og overtagelsen af selskabet er altså endnu et skridt på vejen til at gøre EG til en væsentlig spiller på det offentlige it-marked.

"Vi har besluttet at gå benhårdt efter det offentlige område. Der er opbrud nu, hvor alle monopolsystemerne fra KMD skal i udbud gennem Kombit," siger Leif Vestergaard.

Han fortæller, at EG helt aktuelt er prækvalificeret på to af disse udbud, hvor man blandt andet er i konkurrence med KMD og Netcompany.

Ifølge Leif Vestergaard står EG i forvejen stærkt, når det gælder systemer til kommunal økonomistyring og digitale selvbetjeningsløsninger, ligesom man driver en lovdatabase, som tidligere lå i selskabet Kommuneinformation, som EG overtog i 2011.

Med opkøbet af Team Online tager EG altså et vigtigt skridt i udviklingen af nye digitale løsninger til kommunerne. Opgaven er nu at bygge det fynske selskabs viden og løsninger ind i EG's eksisterende produktportefølje, siger han.

"Der ligger en hel masse andre områder i det her felt, hvor vi kan bruge vores viden på kryds og tværs til at komme ind med endnu flere løsninger til kommunerne. Så det her opkøb er en bekræftelse af, at vi er en seriøs spiller på et marked, hvor der nu sker et monopolbrud," siger Leif Vestergaard.

Tidligere i år indgik det kommunale it-selskab Kombit en aftale med KMD om, at selskabets såkaldte monopolsystemer med assistance fra KMD skal i åbent udbud. Det kan du læse mere om her.

Købet af Team Online er kun det seneste i en lang række overtagelser, som EG har gennemført over de seneste år. Siden 2011 har den kapitalfondsejede koncern hele 18 (!) gange haft checkhæftet fremme og har ad den vej udvidet antallet af kunder og løsninger, som man udbyder på markedet.

Læs også:

EG sluger endnu et firma - og varsler nye opkøb

Dansk it-kæmpe køber sin egen talentkravlegård

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job