Nyt opkøb: Nu vil EG have fingre i KMD's kernekunder

EG overtager fynsk it-virksomhed med speciale i kommunal sagsbehandling. Opkøbet skal ruste os til kampen om KMD's monopolsystemer, lyder det fra direktør Leif Vestergaard.

Artikel top billede

Den fremadstormende it-koncern EG har netop offentliggjort overtagelsen af Odense-firmaet Team Online, der er specialister i it-løsninger til kommunale bosteder og sagsbehandlingssystemer på blandt andet handicap-området.

Opkøbet er ifølge EG's koncerndirektør, Leif Vestergaard, en vigtig brik i det kapitalfondsejede EG's satsning på at blive en dominerende it-leverandør til kommuner og regioner. Og han lægger ikke skjul på, at EG har som ambition at sætte sig på en væsentlig del af kagen, når en lang række af KMD's såkaldte monopolsystemer kommer i udbud over de næste år.

Team Online har i dag 40 medarbejdere. Og overtagelsen af selskabet er altså endnu et skridt på vejen til at gøre EG til en væsentlig spiller på det offentlige it-marked.

"Vi har besluttet at gå benhårdt efter det offentlige område. Der er opbrud nu, hvor alle monopolsystemerne fra KMD skal i udbud gennem Kombit," siger Leif Vestergaard.

Han fortæller, at EG helt aktuelt er prækvalificeret på to af disse udbud, hvor man blandt andet er i konkurrence med KMD og Netcompany.

Ifølge Leif Vestergaard står EG i forvejen stærkt, når det gælder systemer til kommunal økonomistyring og digitale selvbetjeningsløsninger, ligesom man driver en lovdatabase, som tidligere lå i selskabet Kommuneinformation, som EG overtog i 2011.

Med opkøbet af Team Online tager EG altså et vigtigt skridt i udviklingen af nye digitale løsninger til kommunerne. Opgaven er nu at bygge det fynske selskabs viden og løsninger ind i EG's eksisterende produktportefølje, siger han.

"Der ligger en hel masse andre områder i det her felt, hvor vi kan bruge vores viden på kryds og tværs til at komme ind med endnu flere løsninger til kommunerne. Så det her opkøb er en bekræftelse af, at vi er en seriøs spiller på et marked, hvor der nu sker et monopolbrud," siger Leif Vestergaard.

Tidligere i år indgik det kommunale it-selskab Kombit en aftale med KMD om, at selskabets såkaldte monopolsystemer med assistance fra KMD skal i åbent udbud. Det kan du læse mere om her.

Købet af Team Online er kun det seneste i en lang række overtagelser, som EG har gennemført over de seneste år. Siden 2011 har den kapitalfondsejede koncern hele 18 (!) gange haft checkhæftet fremme og har ad den vej udvidet antallet af kunder og løsninger, som man udbyder på markedet.

Læs også:

EG sluger endnu et firma - og varsler nye opkøb

Dansk it-kæmpe køber sin egen talentkravlegård

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura