Nyt opkøb: Nu vil EG have fingre i KMD's kernekunder

EG overtager fynsk it-virksomhed med speciale i kommunal sagsbehandling. Opkøbet skal ruste os til kampen om KMD's monopolsystemer, lyder det fra direktør Leif Vestergaard.

Artikel top billede

Den fremadstormende it-koncern EG har netop offentliggjort overtagelsen af Odense-firmaet Team Online, der er specialister i it-løsninger til kommunale bosteder og sagsbehandlingssystemer på blandt andet handicap-området.

Opkøbet er ifølge EG's koncerndirektør, Leif Vestergaard, en vigtig brik i det kapitalfondsejede EG's satsning på at blive en dominerende it-leverandør til kommuner og regioner. Og han lægger ikke skjul på, at EG har som ambition at sætte sig på en væsentlig del af kagen, når en lang række af KMD's såkaldte monopolsystemer kommer i udbud over de næste år.

Team Online har i dag 40 medarbejdere. Og overtagelsen af selskabet er altså endnu et skridt på vejen til at gøre EG til en væsentlig spiller på det offentlige it-marked.

"Vi har besluttet at gå benhårdt efter det offentlige område. Der er opbrud nu, hvor alle monopolsystemerne fra KMD skal i udbud gennem Kombit," siger Leif Vestergaard.

Han fortæller, at EG helt aktuelt er prækvalificeret på to af disse udbud, hvor man blandt andet er i konkurrence med KMD og Netcompany.

Ifølge Leif Vestergaard står EG i forvejen stærkt, når det gælder systemer til kommunal økonomistyring og digitale selvbetjeningsløsninger, ligesom man driver en lovdatabase, som tidligere lå i selskabet Kommuneinformation, som EG overtog i 2011.

Med opkøbet af Team Online tager EG altså et vigtigt skridt i udviklingen af nye digitale løsninger til kommunerne. Opgaven er nu at bygge det fynske selskabs viden og løsninger ind i EG's eksisterende produktportefølje, siger han.

"Der ligger en hel masse andre områder i det her felt, hvor vi kan bruge vores viden på kryds og tværs til at komme ind med endnu flere løsninger til kommunerne. Så det her opkøb er en bekræftelse af, at vi er en seriøs spiller på et marked, hvor der nu sker et monopolbrud," siger Leif Vestergaard.

Tidligere i år indgik det kommunale it-selskab Kombit en aftale med KMD om, at selskabets såkaldte monopolsystemer med assistance fra KMD skal i åbent udbud. Det kan du læse mere om her.

Købet af Team Online er kun det seneste i en lang række overtagelser, som EG har gennemført over de seneste år. Siden 2011 har den kapitalfondsejede koncern hele 18 (!) gange haft checkhæftet fremme og har ad den vej udvidet antallet af kunder og løsninger, som man udbyder på markedet.

Læs også:

EG sluger endnu et firma - og varsler nye opkøb

Dansk it-kæmpe køber sin egen talentkravlegård

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S