Dine wearable gadgets sladrer om dig

Data fra din pulsmåler eller skridttæller er i hvert femte tilfælde ikke krypteret og let tilgængelig for hackere. Det viser en test foretaget af it-sikkerhedsfirmaet Symantec.

Artikel top billede

Skridt, puls, position og kalorieindtag. Det er ikke på højde med forretningshemmeligheder, men privat nok til at alle og enhver ikke skal have adgang til det.

Men ifølge en undersøgelse foretaget af Symantec er resultatet nedslående, hvis du gerne vil holde dine data for dig selv. Ved hjælp af en hjemmebygget scanner kunne der sniffes store mængder data til store sportsbegivenheder. Det skriver Symantec i en pressemeddelelse.

"Selv om det kan virke harmløst, at en hacker kan få adgang til, hvor mange skridt du har taget i dag ved at læse oplysninger fra dit sportsur, er der potentiale for langt mere alvorlige indgreb," skriver sikkerhedsekspert Peter Schjøtt fra Symantec.

"Dine helbredsoplysninger kan blive misbrugt af ukendt tredjepart til uopfordret reklame eller afpresning. Det er indlysende, at disse produkter og applikationer er udviklet uden sikkerhed i tankerne," påpeger han.

Kalorier og konti lækkes

Hver femte app sender dine brugeroplysninger uden kryptering, og nogle gemmer endda dine målinger til fremtidig brug i markedsføring. Samtidig transmitteres også dit brugernavn og password til tjenesten. Igen i et læsbart format.

"En hacker kan derefter nemt aflæse og hente identitetsoplysninger. Tidligere undersøgelser har vist, at folk bruger samme adgangskode til flere konti - såsom e-mail-konti og e-handel websteder," skriver Peter Schjøtt fra Symantec.

Sikkerhedstips for brug af kropsnær teknik

Hvis du vil undgå at efterlade et spor af personlig information efter dig, når du begiver dig ud, er der nogle forholdsregler, som du kan tage:

• Du må ikke bruge samme brugernavn og adgangskode til forskellige konti

• Sluk for Bluetooth når den ikke bruges

• Vær forsigtig med, hvilke oplysninger du deler på sociale medier, specielt om hvor du befinder dig

• Brug ikke apps og tjenester, der ikke har en privacy policy

• Sørg altid for at du har den seneste version af en app eller enhed

• Installer en sikkerheds- eller krypteringsløsning, hvis det er muligt

• Køb hellere den fulde version af produktet end den reklame-finansierede

Læs også:

Trenden du ikke slipper for: It-produkterne klæber til kroppen

Personal Analytics - bedre end big data

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen