Ny direktør i spidsen for Fujitsu i Danmark

43-årige Helene Egebøl bliver ny direktør i Fujitsus danske og norske forretning. Hendes største opgave bliver at finde balancen mellem vækst og et stort millionunderskud.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Kombinationen af galopperende millionunderskud og kravet om fortsat vækst er to af de udfordringer, som venter 43-årige Helene Egebøl, når hun 1. november begynder i jobbet som administrerende direktør for den japanske it-koncern Fujitsus danske og norske forretning.

Hun kommer fra et job som nordisk salgsansvarlig i service- og rengøringskoncernen ISS. Hun har desuden tidligere arbejdet med salg og forretningsudvikling som afdelingschef i IBM's konsulentafdeling Global Services.

Jobbet i Fujitsu blev ledigt i sommer, da Peter Krogsgaard forlod stillingen efter tre år, som både har budt på voldsom vækst, fyringsrunder og bølgegang på bundlinien. De seneste fire år har Fujitsu haft et samlet underskud på mere end 150 millioner kroner.

Det har ikke været muligt for Computerworld at komme i kontakt med Helene Egebøl, men Fujitsus nordiske chef Conway Kosi udtaler i en pressemeddelelse, at det er Fujitsus ambition at fortsætte sin vækst og styrke salget i Norge.

"Med sin stærke kombination af viden om outsourcing, salg af komplekse løsninger og consulting vil Helene Egebøl være med til at skabe fortsat vækst", lyder det fra Conway Kosi.

Læs også:

Fujitsu mister dansk topchef efter markante millionunderskud

Opkomlingen Progressive hugger stor kommunal ordre fra Fujitsu

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS