Microsoft kan være på trapperne med to nye Surface-maskiner

To nye udgaver af Microsofts tablet skal være på vej inden julehandlen for alvor sætter ind i butikkerne.

Artikel top billede

Der har været rygter om en mini-udgave af Microsofts Surface-tablet i lang tid.

Helt tilbage i maj blev en presseinvitation tolket i retning af en lille udgave af tabletten.

Den kom som bekendt ikke, og arrangementet blev i stedet benyttet til at vise en 12-tommer Surface 3 frem.

Du kan læse Computerworlds anmeldelse af Surface 3 her: Test: Microsofts Surface Pro 3 får topkarakter

Men rygterne vil ikke forsvinde, og nu ser det ud til, at en lanceringen af Surface mini er nært forestående.

Og det er ikke bare en mini-version, som Microsoft angiveligt vil diske op med.

En helt ny version af Surface 3 skulle ligeledes være på vej.

Rygterne er opstået i forbindelse med et Twitter-opdatering fra TK Tech News, der har været i forbindelse med kilder, som har bekræftet de to nye Surface-enheder.

Læs også: Test af 6 mini-tablets: Sådan vælger du den rigtig

På vej inden jul

Ifølge jungletrommerne vil Microsoft slippe en Surface mini og den nye udgave af 3'eren, inden julehandlen for alvor sætter ind.

Mini-udgaven skulle komme i et begrænset antal, uden at det uddybes yderligere.

Der bliver angivelig tale om en 7,5-tommer skærm med en opløsning på 1440 x 1080 pixel og en Qualcomm-processor i den lille ny.

Læs også: Surface kommer i mini-format

Surface 3 vil ankomme i et mere prisvenligt alternativ til 12-tommer udgaven. Men uden at de tekniske specifikationer er kendt endnu.

Rygterne om en ny Surface 3 blev allerede sparket i gang i sommer, hvor Digitimes angiveligt var i kontakt med kilder, der kunne slippe informationer om en 10,6-tommer Surface 3-model, med landingstidspunkt i oktober i år.

Det vil med andre ord sige en version, der har samme skærmstørrelse som de ældre udgaver af Microsoft-tabletten, hvilket vil kunne ses på prislappen.


Læs også:

Microsoft på trapperne med helt ny Microsoft-computer

Her er dommen over Microsofts nye Surface-modeller

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job