Microsoft kan være på trapperne med to nye Surface-maskiner

To nye udgaver af Microsofts tablet skal være på vej inden julehandlen for alvor sætter ind i butikkerne.

Artikel top billede

Der har været rygter om en mini-udgave af Microsofts Surface-tablet i lang tid.

Helt tilbage i maj blev en presseinvitation tolket i retning af en lille udgave af tabletten.

Den kom som bekendt ikke, og arrangementet blev i stedet benyttet til at vise en 12-tommer Surface 3 frem.

Du kan læse Computerworlds anmeldelse af Surface 3 her: Test: Microsofts Surface Pro 3 får topkarakter

Men rygterne vil ikke forsvinde, og nu ser det ud til, at en lanceringen af Surface mini er nært forestående.

Og det er ikke bare en mini-version, som Microsoft angiveligt vil diske op med.

En helt ny version af Surface 3 skulle ligeledes være på vej.

Rygterne er opstået i forbindelse med et Twitter-opdatering fra TK Tech News, der har været i forbindelse med kilder, som har bekræftet de to nye Surface-enheder.

Læs også: Test af 6 mini-tablets: Sådan vælger du den rigtig

På vej inden jul

Ifølge jungletrommerne vil Microsoft slippe en Surface mini og den nye udgave af 3'eren, inden julehandlen for alvor sætter ind.

Mini-udgaven skulle komme i et begrænset antal, uden at det uddybes yderligere.

Der bliver angivelig tale om en 7,5-tommer skærm med en opløsning på 1440 x 1080 pixel og en Qualcomm-processor i den lille ny.

Læs også: Surface kommer i mini-format

Surface 3 vil ankomme i et mere prisvenligt alternativ til 12-tommer udgaven. Men uden at de tekniske specifikationer er kendt endnu.

Rygterne om en ny Surface 3 blev allerede sparket i gang i sommer, hvor Digitimes angiveligt var i kontakt med kilder, der kunne slippe informationer om en 10,6-tommer Surface 3-model, med landingstidspunkt i oktober i år.

Det vil med andre ord sige en version, der har samme skærmstørrelse som de ældre udgaver af Microsoft-tabletten, hvilket vil kunne ses på prislappen.


Læs også:

Microsoft på trapperne med helt ny Microsoft-computer

Her er dommen over Microsofts nye Surface-modeller

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect