Microsoft kan være på trapperne med to nye Surface-maskiner

To nye udgaver af Microsofts tablet skal være på vej inden julehandlen for alvor sætter ind i butikkerne.

Artikel top billede

Der har været rygter om en mini-udgave af Microsofts Surface-tablet i lang tid.

Helt tilbage i maj blev en presseinvitation tolket i retning af en lille udgave af tabletten.

Den kom som bekendt ikke, og arrangementet blev i stedet benyttet til at vise en 12-tommer Surface 3 frem.

Du kan læse Computerworlds anmeldelse af Surface 3 her: Test: Microsofts Surface Pro 3 får topkarakter

Men rygterne vil ikke forsvinde, og nu ser det ud til, at en lanceringen af Surface mini er nært forestående.

Og det er ikke bare en mini-version, som Microsoft angiveligt vil diske op med.

En helt ny version af Surface 3 skulle ligeledes være på vej.

Rygterne er opstået i forbindelse med et Twitter-opdatering fra TK Tech News, der har været i forbindelse med kilder, som har bekræftet de to nye Surface-enheder.

Læs også: Test af 6 mini-tablets: Sådan vælger du den rigtig

På vej inden jul

Ifølge jungletrommerne vil Microsoft slippe en Surface mini og den nye udgave af 3'eren, inden julehandlen for alvor sætter ind.

Mini-udgaven skulle komme i et begrænset antal, uden at det uddybes yderligere.

Der bliver angivelig tale om en 7,5-tommer skærm med en opløsning på 1440 x 1080 pixel og en Qualcomm-processor i den lille ny.

Læs også: Surface kommer i mini-format

Surface 3 vil ankomme i et mere prisvenligt alternativ til 12-tommer udgaven. Men uden at de tekniske specifikationer er kendt endnu.

Rygterne om en ny Surface 3 blev allerede sparket i gang i sommer, hvor Digitimes angiveligt var i kontakt med kilder, der kunne slippe informationer om en 10,6-tommer Surface 3-model, med landingstidspunkt i oktober i år.

Det vil med andre ord sige en version, der har samme skærmstørrelse som de ældre udgaver af Microsoft-tabletten, hvilket vil kunne ses på prislappen.


Læs også:

Microsoft på trapperne med helt ny Microsoft-computer

Her er dommen over Microsofts nye Surface-modeller

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S