Få Android- og PC-spil på dit fjernsyn med ny billig microkonsol

Razer er kommet med en Android-dongle til dit fjernsyn, som både vil give dig Android-spil til dit fjernsyn, men som også vil tillade streaming af spil fra din PC

Artikel top billede

Razer har med en række nye produkter trådt lidt væk fra sin vanlige plads foran computerskærmen, og vil i stedet fange din opmærksomhed foran fjernsynet.

Produkterne er alle forbundet til Razer Forge, en TV-konsol til 789 kroner som kører Android og som tillader brugeren at spille Android-spil fra Google Play via Razers, også nye, controller, Razer Serval.

Razer Serval-controlleren fungerer ikke kun med tv-konsollen fra Razer, men kan også sættes sammen med din tablet, telefon eller PC via bluetooth.

Konsollen har en quadcore-processor (Snapdragon 805) og 2 GB RAM samt 16 GB lagerplads. Billedet overføres via HDMI og kan vise FullHD.

Stream fra din PC

Konsollen spiller alle kompatible spil på Android-platoformen, og selvom at der endnu ikke er samme store mængde kvalitetsspil på Androidplatformen som til enten PC eller iOS, så er Android ved at være med, og spil som Asphalt 8 og det næsten klassiske N.O.V.A kunne se godt ud på en storskærm.

Men som gamer vil man have mere. Razer tilføjer appen Razer Cortex: Stream, som tillader streaming af PC-spil til fjernsynet.

Softwaren kommer som en beta-software i løbet af 2015, og vil koste 279 kroner og vil understøtte langt de fleste systemer og spil.

Ud over en controller kommer Razer også med Razer Turret, som er et trådløst tastatur og mus i et.

Læs også: CES 2015: Her de vigtigste emner på verdens største teknologi-messe lige nu

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS