Få Android- og PC-spil på dit fjernsyn med ny billig microkonsol

Razer er kommet med en Android-dongle til dit fjernsyn, som både vil give dig Android-spil til dit fjernsyn, men som også vil tillade streaming af spil fra din PC

Artikel top billede

Razer har med en række nye produkter trådt lidt væk fra sin vanlige plads foran computerskærmen, og vil i stedet fange din opmærksomhed foran fjernsynet.

Produkterne er alle forbundet til Razer Forge, en TV-konsol til 789 kroner som kører Android og som tillader brugeren at spille Android-spil fra Google Play via Razers, også nye, controller, Razer Serval.

Razer Serval-controlleren fungerer ikke kun med tv-konsollen fra Razer, men kan også sættes sammen med din tablet, telefon eller PC via bluetooth.

Konsollen har en quadcore-processor (Snapdragon 805) og 2 GB RAM samt 16 GB lagerplads. Billedet overføres via HDMI og kan vise FullHD.

Stream fra din PC

Konsollen spiller alle kompatible spil på Android-platoformen, og selvom at der endnu ikke er samme store mængde kvalitetsspil på Androidplatformen som til enten PC eller iOS, så er Android ved at være med, og spil som Asphalt 8 og det næsten klassiske N.O.V.A kunne se godt ud på en storskærm.

Men som gamer vil man have mere. Razer tilføjer appen Razer Cortex: Stream, som tillader streaming af PC-spil til fjernsynet.

Softwaren kommer som en beta-software i løbet af 2015, og vil koste 279 kroner og vil understøtte langt de fleste systemer og spil.

Ud over en controller kommer Razer også med Razer Turret, som er et trådløst tastatur og mus i et.

Læs også: CES 2015: Her de vigtigste emner på verdens største teknologi-messe lige nu

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen