Få ordentlig lyd på dit digitale spejlreflekskamera

Har du et nyere digitalt spejlreflekskamera kan det nok tage flotte videoer - lyden er til gengæld sjældent noget værd. Her er tippet til professionel lyd med dit DSLR.

Spejlreflekskameraer kan stadig lave fotos, som får mobilkameraernes resultater til at blegne.

Og har du købt et spejlreflekskamera inden for de seneste par år, så kan dit kamera sandsynligvis også optage rigtigt flotte videoklip.

Specielt farverne, skarpheden og den samlede billedkvalitet er oftest overraskende god selv fra kameraer i den mere overkommelige prisklasse.

Bagsiden er dog at de færreste spejlreflekskameraer har autofokus og billedstabilisering, ting som de fleste moderne videokameraer kommer med som standard.

Men med lidt kreativitet kan du arbejde dig uden om de begrænsninger.

Optager du imidlertid andet end stumfilm, så er kameraets indbyggede mikrofon den nok største stopklods for dine videoer.

Den er ganske simpelt ikke bygget til anden end lidt småsnak på klods hold af kameraet - og derfor lyder optagelserne oftest som om du har hovedet nede i en metalspand.

Samtidig har du ikke mulighed for at overvåge lyden for at høre om din optagelse er ok eller helt i skoven.

Den simple - og billige - løsning

Men spejlrefleksvideoer, eller DSLR-video som det også kaldes, kan sagtens få bedre lyd hvis du er klar på at investere i lidt udstyr.

Den simple, og billigste, løsning er en selvstændig batteridrevet mikrofon som Røde VideoMic (set til 750 kroner) eller VideoMic Pro (set til 1.300 kroner).

De oftest under 100 gram og skrues nemt i skoen til flashen øverst på kameraet.

Derefter sætter du blot 3,5 mm jackstikket i siden på kameraet, sørge for at sætte kameraets lydindstillinger til manuel betjening, justerer lydniveauet på mikrofonen og går i gang med at optage.

Bagsiden ved den nemme løsning er dog, at mens lydkvaliteten stiger betragteligt, så har du stadig ikke mulighed for at høre hvor godt og hvor højt lyden fanges af dit udstyr.

Du risikerer derfor at komme hjem med meget lave eller meget høje optagelser som ikke er værd at lytte til.

Den avancerede - og dyre - løsning

Alternativet til at koble en selvstændig mikrofon til dit kamera er at lade en mikrofonforstærker overtage en del af arbejdet.

Mikrofonforstærkeren er typisk en boks, som kobles sammen med dit kamera via skruehullet i bunden af kamerahuset.

Du kan se hvordan det ser ud i vores video i toppen af artiklen.

Det gode med mikrofonforstærkerne er at de både giver dig mulighed for at bruge professionelle mikrofoner med de store XLR-stik, muligheden for at balancere flere inputs kanaler / mikrofoner og muligheden for at høre hvordan optagelsen lyder når den går til kameraet via hovedtelefoner.

I videoen ovenfor bruger vi en ældre BeachTek DXA-SLR, som vi fandt ubrugt på eBay til ca. 1.800 kroner - mens modellerne i butikkerne typisk koster 3.200 kroner.

Modellen kører på et almindeligt 9V batteri og har mulighed for at håndtere professionelle mikrofoner som kræver såkaldt "phantom power" for at virke.

Sammen med for eksempel en Røde NTG1 mikrofon (1.200 kroner) giver det dig mulighed for at rette mikrofonen derhen hvor du vil have lyden fra og eliminere noget af baggrundsstøjen som en normal mikrofon ville fange.

Du kan desuden tilslutte trådløse mikrofoner som den lille Sennheiser EW112 G3 som vi bruger i videoen (se den lille knaphulsmikrofon i skjorten) - selvom prisen på Sennheiser-sættet typisk lægger hele 4.500 kroner ekstra på indkøbslisten.

Mindre kan som sagt også gøre det - og uanset om du vælger en billigere selvstændig mikrofon eller kaster dig ud i det store setup med forstærker, så bliver din kameralyd væsentligt bedre.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest