It-direktør tæller på knapperne: Skal jeg trække millionoverskud ud af mit firma?

Dansk hardware-forhandler har i de seneste 10 år tjent gode penge på salg af hardware. "Der er mange i branchen, der ikke synes, det er spor fancy at sælge en boks. Men der skal jo være en, der gør det."

Artikel top billede

Den Ballerup-baserede hardware- og suppliesforhandler Descom har endnu en gang gjort op med myten om, at det nu til dags ikke er muligt at tjene penge på salg af it-hardware.

Firmaets netop offentliggjorte regnskab viser et overskud før skat på 3,1 millioner kroner. Det betegner firmaets direktør og eneejer Johnny Helander som "tilfredsstillende". Går det, som han håber, er der udsigt til, at 2015 bliver et rekordår med en fordobling af overskuddet. Det er i hvert fald, hvad Descom budgetterer med, siger han.

"Der er mange i branchen, der ikke synes, det er spor fancy at sælge en boks. Men der skal jo være en, der gør det. Og for os er det en fin forretning. Men det er klart, at avancerne på it-varer ikke er lige så gode som i skobranchen," siger Johnny Helander.

Ifølge regnskabet planlægger Johnny Helander at trække 2,3 millioner ud af selskabet som udbytte til hans eget holdingselskab. Han understreger dog, at den endelige beslutning endnu ikke er på plads.

"Selskabet vil have det bedre, hvis jeg lader pengene stå i firmaet. Men det er noget, jeg beslutter sammen med min bestyrelse," lyder det kortfattet fra Johnny Helander.

Satser på printersalg

Descom har i mere end 10 år konstant kørt med overskud, så Johnny Helander i dag har mere end 16 millioner kroner stående som egenkapital i sit holdingselskab.

Descoms kunder findes ifølge direktøren primært blandt mellemstore og store private og offentlige virksomheder, som har drevet det stigende salg af traditionel hardware som servere, AV-produkter, pc'er og printere.

Han ønsker dog ikke afsløre det præcise tal for selskabets omsætning, men nøjes med at fortælle, at der er tale om et "trecifret" millionbeløb.

Det pæne resultatet har inspireret til, at Descom har åbnet en særskilt afdeling for salg af printere og kopimaskiner fra producenterne Konica Minolta og Kyocera. Descom har desuden et salgskontor i Malmø, hvorfra man servicerer det svenske marked.

Læs også:[/b]

Trods fremgang: It-firma fyrer direktøren

Sådan tjener du penge på dit hardwaresalg

Tidligere DR-topchef i Descoms bestyrelse

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S