It-direktør tæller på knapperne: Skal jeg trække millionoverskud ud af mit firma?

Dansk hardware-forhandler har i de seneste 10 år tjent gode penge på salg af hardware. "Der er mange i branchen, der ikke synes, det er spor fancy at sælge en boks. Men der skal jo være en, der gør det."

Artikel top billede

Den Ballerup-baserede hardware- og suppliesforhandler Descom har endnu en gang gjort op med myten om, at det nu til dags ikke er muligt at tjene penge på salg af it-hardware.

Firmaets netop offentliggjorte regnskab viser et overskud før skat på 3,1 millioner kroner. Det betegner firmaets direktør og eneejer Johnny Helander som "tilfredsstillende". Går det, som han håber, er der udsigt til, at 2015 bliver et rekordår med en fordobling af overskuddet. Det er i hvert fald, hvad Descom budgetterer med, siger han.

"Der er mange i branchen, der ikke synes, det er spor fancy at sælge en boks. Men der skal jo være en, der gør det. Og for os er det en fin forretning. Men det er klart, at avancerne på it-varer ikke er lige så gode som i skobranchen," siger Johnny Helander.

Ifølge regnskabet planlægger Johnny Helander at trække 2,3 millioner ud af selskabet som udbytte til hans eget holdingselskab. Han understreger dog, at den endelige beslutning endnu ikke er på plads.

"Selskabet vil have det bedre, hvis jeg lader pengene stå i firmaet. Men det er noget, jeg beslutter sammen med min bestyrelse," lyder det kortfattet fra Johnny Helander.

Satser på printersalg

Descom har i mere end 10 år konstant kørt med overskud, så Johnny Helander i dag har mere end 16 millioner kroner stående som egenkapital i sit holdingselskab.

Descoms kunder findes ifølge direktøren primært blandt mellemstore og store private og offentlige virksomheder, som har drevet det stigende salg af traditionel hardware som servere, AV-produkter, pc'er og printere.

Han ønsker dog ikke afsløre det præcise tal for selskabets omsætning, men nøjes med at fortælle, at der er tale om et "trecifret" millionbeløb.

Det pæne resultatet har inspireret til, at Descom har åbnet en særskilt afdeling for salg af printere og kopimaskiner fra producenterne Konica Minolta og Kyocera. Descom har desuden et salgskontor i Malmø, hvorfra man servicerer det svenske marked.

Læs også:[/b]

Trods fremgang: It-firma fyrer direktøren

Sådan tjener du penge på dit hardwaresalg

Tidligere DR-topchef i Descoms bestyrelse

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S