Microsoft indgår samarbejde med Samsung: Windows-apps skal presses ud på Android

Microsoft fortsætter sit korstog for at få udbredt Windows' mange tjenester. Nu kommer der så et nyt samarbejde, der bare for få år siden havde været utænkeligt.

Artikel top billede

Microsoft har indgået nye partnerskaber med en række producenter, heriblandt Samsung.

Aftalen med Samsung går ud på, at der på de kommende S6 og S6 Edge vil være installeret OneDrive, OneNote og Skype fra starten af.

Samsung har aldrig været bange for at have forudinstalleret en stor række apps, inden brugeren selv har fået fingre i selskabets telefoner, men nu der det altså Microsofts gratis tjenester, som skal følge med i telefonerne.

Mere data til brugerne

Ud over de forudinstallerede apps giver samarbejdet også Samsung-kunder 100 gigabyte ekstra data i OneDrive-skyen i to år.

Det minder således meget om de tilbud, som både Dropbox og Google Drive tilbyder på andre mobile platforme.

Derudover betyder samarbejdet også, at Microsoft Word, Excel, Powerpoint og de førnævnte apps vil være forudinstalleret på tablets fra Samsung, som forventes at udkomme i løbet af det første halvår 2015.

Der vil også være en indbygget Office 365 bundet sammen med Samsungs KNOX for business-segmentet.

Også en lang række andre producenter er også gået ind i et samarbejde med Microsoft, heriblandt Dell samt en lang række lokale producenter såsom Hipstreet i Canada.

Et samarbejde mellem Microsoft og producenter som benytter sig af Android havde for bare få år siden været en utopi.

Men efter relanceringen af Microsoft som virksomhed og med Satya Nadella som CEO er der snart ikke noget, som kan komme som en overraskelse længere.

Specielt ikke efter at en af Microsofts hovedprodukter, Windows, ser ud til at blive en gratis opdatering for Windows 7 og 8-brugere i et år efter lanceringen.

Læs også: Derfor har Microsoft planer om en helt ny browser

Læs også: Det nye Microsoft: Gratis software i massevis og magten tilbage til brugeren

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job