Microsoft indgår samarbejde med Samsung: Windows-apps skal presses ud på Android

Microsoft fortsætter sit korstog for at få udbredt Windows' mange tjenester. Nu kommer der så et nyt samarbejde, der bare for få år siden havde været utænkeligt.

Artikel top billede

Microsoft har indgået nye partnerskaber med en række producenter, heriblandt Samsung.

Aftalen med Samsung går ud på, at der på de kommende S6 og S6 Edge vil være installeret OneDrive, OneNote og Skype fra starten af.

Samsung har aldrig været bange for at have forudinstalleret en stor række apps, inden brugeren selv har fået fingre i selskabets telefoner, men nu der det altså Microsofts gratis tjenester, som skal følge med i telefonerne.

Mere data til brugerne

Ud over de forudinstallerede apps giver samarbejdet også Samsung-kunder 100 gigabyte ekstra data i OneDrive-skyen i to år.

Det minder således meget om de tilbud, som både Dropbox og Google Drive tilbyder på andre mobile platforme.

Derudover betyder samarbejdet også, at Microsoft Word, Excel, Powerpoint og de førnævnte apps vil være forudinstalleret på tablets fra Samsung, som forventes at udkomme i løbet af det første halvår 2015.

Der vil også være en indbygget Office 365 bundet sammen med Samsungs KNOX for business-segmentet.

Også en lang række andre producenter er også gået ind i et samarbejde med Microsoft, heriblandt Dell samt en lang række lokale producenter såsom Hipstreet i Canada.

Et samarbejde mellem Microsoft og producenter som benytter sig af Android havde for bare få år siden været en utopi.

Men efter relanceringen af Microsoft som virksomhed og med Satya Nadella som CEO er der snart ikke noget, som kan komme som en overraskelse længere.

Specielt ikke efter at en af Microsofts hovedprodukter, Windows, ser ud til at blive en gratis opdatering for Windows 7 og 8-brugere i et år efter lanceringen.

Læs også: Derfor har Microsoft planer om en helt ny browser

Læs også: Det nye Microsoft: Gratis software i massevis og magten tilbage til brugeren

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse