Amazon ændrer taktik i cloud-krigen: Uendelig plads til billeder for 80 kroner om året

Den store cloud-krig er i fuld gang og firmaer som Microsoft, Dropbox, Google og Amazon slås om kunderne. Sidstnævnte ændrer nu taktik og kommer med et meget godt tilbud

Artikel top billede

Krigen mellem de store sky-tjenester er stadig på sit højeste.

Og det har fået Amazon til at lancere nye, meget aggressive priser på sin sky-tjeneste, hvad end du blot vil gemme dine billeder eller alle dine ting.

Normalt betaler du for en pakke hos de forskellige selskaber alt efter, hvor mange gigabyte du ønsker.

Men det nye tilbud fra Amazon er på 12 dollar, cirka 80 kroner, om året for ubegrænset lagerplads til billedfiler.

Ønsker du derimod at gemme alle dine filer i skyen, så kan du ligeledes for 60 dollars, cirka 420 kroner, om året få ubegrænset plads - også til dine underlige exe-filer, musik eller film.

Tilsvarende priser for eksempelvis Microsofts OneDrive er på  en terabyte for 84 dollar, 579 kroner, Dropbox med 99 dollar, 683 kroner, og Google med 690 kroner (kursen kan skifte).

I samme omgang fjernede Amazon også deres gratis tilbud om fem gigabyte i skyen, og erstattede det med tre måneder gratis ubegrænset plads i stedet for at lokke folk ind. Dropbox, OneDrive og Google Drev har stadig gratis mængder på omkring de 5-25 gigabyte.

Kampen er hård om de mange cloud-brugere derude.

Mere og mere data forsvinder fra vores drev, bærbare, mobiler og tablet og befinder sig i skyen, og for mange firmaer er netop cloud-området dét marked, som ganske enkelt skal ejes.

Microsoft giver blandt andet ubegrænset plads til sine Office 365-brugere, og Google giver ligeledes ekstra meget plads til brugere af Chromebooks.

Amazons tilbud ser specielt ud til at være fristende for fotografer og grafikere, som nu kan gemme JPEG, de fleste RAW-formater sammen med Adobe's DNG, Nikons NEF, Canons CR2 og Sony's ARW-filer - alt sammen for under syv kroner om måneden.

Læs også: Microsoft: Cloud vil ændre den måde alle arbejder på - også i Microsoft

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job