VMwares topchef: Hver anden it-gigant er væk om 10 år

Dells opsigtsvækkende køb af storage-producenten EMC vil skabe store omvæltninger i it-industrien, lyder det fra VMwares topchef. Han kalder samtidig Edward Snowdens afsløringer af masseovervågning for de dette årtis vigtigste begivenhed i it-verdenen.

Artikel top billede

VMwares CEO, Pat Gelsinger, ser Dells køb af EMC. som et varsel om store omvæltninger i it-industrien.

Om bare 10 år vil mere end halvdelen af verdens 100 største it-virksomheder have mistet deres nuværende status.

Sådan lød det fra virtualiseringsgiganten VMwares top-chef Pat Gelsinger, da han onsdag talte ved konferencen VMworld i Barcelona.

Han bygger sin spådom på et amerikansk studie, der viser, at 40 procent af verdens 500 største virksomheder om bare 10 år vil være forsvundet fra listen. Og for it-industrien vil udviklingen ifølge Pat Gelsinger være endnu mere dramatisk.

Han tog udgangspunkt i Dells nylige opkøb af storage-giganten EMC (der ejer hovedparten af VMware). Opkøbet er ifølge VMwares topchef en historisk begivenhed, som vil forme it-branchens fremtid.

"Annonceringen af Dells opkøb af EMC er kun et skridt på vejen. It-industrien står overfor tektoniske forandringer. Selskaber vil fusionere og forandre sig, mens nystartede virksomheder vil skyde frem. Og det vil have store konsekvenser for hele industrien." siger Pat Gelsinger.

Opgaven for de etablerede koncerner er ifølge Pat Gelsinger at skabe nye produkter og innovation på samme måde som start up-virksomheder. Men samtidig skal de store koncerner stadig levere enterprise-kvalitet til kunderne.

"Fordelene ved at være en etableret spiller i markedet bliver stadig mindre, og for at følge med de nuværende teknologi-trends må vi i it-industrien være klar til at flytte os - og flytte os hurtigt," lød det fra Pat Gelsinger, som mener, at den største risiko for store it-koncerner er at lade være med at tage risici.

Snowden har ændret it-branchen

I sin tale udpegede Pat Gelsinger samtidig whistlebloweren Edward Snowdens afsløringer af masseovervågning, som den enkelt-begivenhed, der har haft størst betydning for it-branchen i de senere år.

"Du kan elske eller hade ham, men den her fyr har ændret forståelsen af it på globalt plan. Jeg mener, at afsløringerne i 2013 har ført til at markante skift i teknologi-landskabet i dette årti," siger Pat Gelsinger. 

Han henviser til, at virksomheders bekymring for privacy og datasikkerhed har skabt et krav om lokalt baserede cloud-løsninger, som går i mod de store cloududbyderes drømme om en global sky som basis for datalagring og drift af aplikationer og services.

Læs også:
VMware holder masken efter Dells køb af hovedaktionæren EMC

Microsoft og VMware indgår stort partnerskab efter mange års indædt kamp

Dell køber EMC for 440 milliarder kroner

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS