Fiber-chok: Elselskab dropper at grave mere fiber ned - det er alt for dyrt

Jysk Energi dropper nye fiber-udrulninger, fordi investeringerne er for svære at hente ind igen.

Artikel top billede

Jysk Energi dropper nu at grave yderligere fiberforbindelser ned til borgere i og omkring Holstebro, Struer og Lemvig.

Elselskabet har ellers allerede etablere fiber hos omkring 7.000 husstande i området, men nu stopper gravearbejdet, meddeler selskabet ifølge Dagbladet Holstebro Struer.

"Det er for dyrt at grave fiber ned i forhold til, hvad vi kan tjene på det. Derfor har vi sammen med vores bestyrelse besluttet at sætte det på hold," udtaler direktør i Jysk Energi, Lars Naur.

Nødvendigt med støtte-kroner

Forklaringen er ifølge Dagbladet Holstebro Struer, at Jysk Energi kan konstatere, at der andre steder i landet er offentligt tilskud til at grave fiber ned i tyndt befolkede områder.

Den form for støtte er nødvendig, hvis fiber-forretningen skal kunne hænge sammen. 

"Når vi kan se, at man senest i Ringkøbing-Skjern Kommune får 70 millioner kroner i støtte til at grave fiber ned, så er det uansvarligt, at vi bruger vores egenkapital på det," forklarer Lars Naur om støttekronerne, der kommer fra EU og deles ud via Finansloven.

Regnestykket hos Jysk Energi ser således ud, at elselskabet i år spenderer over 40 millioner kroner på at etablere fiber-internet til cirka 2.000 husstande - hvilket giver en udgift på 20.000 kroner i gennemsnit per husstand.

Hvis Jysk Energi skal grave mere fiber ned, kræver det nogle andre vilkår, forklarer direktøren.

"Vi opfordrer nu kommunerne til at lave projekter for udrulning af internet, hvor de søger om offentlig støtte. Hvis det lykkes, så vil vi gerne være med," siger Lars Naur til Dagbladet Holstebro Struer.

Læs også:

Stor dansk fiber-fusion på vej: Vil sætte fart på fiber-udrulningen

Klar til kamp mod YouSee: Her er Stofas plan på det nye marked for tv og bredbånd

Så er den her: Global bredbånds-rapport afslører den reelle situation i Danmark

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job