Kæmpefusion på vej: Western Digital køber SanDisk

Harddisk-producenten Western Digital betaler 125 milliarder kroner for chip-firmaet SanDisk.

Artikel top billede

Den store harddisk-producent Western Digital køber SanDisk, der er blandt verdens største producenter af hukommelses-chip.

Westen Digital lægger knap 125 milliarder kroner på bordet i handelen, der er seneste kapitel i den konsoliderings-bølge, der for tiden fejer gennem den globale chip-industri.

SanDisk har været til salg i et stykke tid. Selskabet har således også haft drøftelser med Micron Technology som mulig ny ejer.

Western Digital, der producerer harddiske og SSD'er til pc'er, servere og lignende, fik for blot en måned siden tilført 25 milliarder kroner i investerings-kapital fra statsejede kinesiske Tshinghua University, der købte sig ind i selskabet.

Tsinghua har fornylig også budt 155 milliarder kroner Micron.

Industrien er præget af pris-pres fra kunderne, hård konkurrence samt den teknologiske omstilling mod blandt andet det spirende Internet of Things og de mange forskellige tablet- og smartphones, som bliver udviklet.

SanDisk er verdens tredjestørste producent af flash-hukommelse, som i stigende omfang anvendes i smartphones, tablet-computere, bærbare computere og i datacentre.

Går alt efter planen, vil den endelige fusion blive gennemført i til næste efterår.

Handlen kommer lige i kølvandet på Dells milliard-køb af storage-kæmpen EMC.

Det kan du læse mere om her: Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet