Hackere udnyttede Game of Thrones til at plante malware på brugeres pc'er

Cyberkriminelle lå på lur, da netpirater gik på jagt efter succes-serien 'Game of Thrones' sæsonpremiere på Pirate Bay.

Artikel top billede

(Foto: helen sloan)

Problemet ved at bevæge sig ud i netpirateri er, at du kan rende ind i pirater.

Det har en række utålmodige Game of Thrones fans måttet sande, efter skumle personer lagde en fælde på Pirate Bay. Det skriver onlinemediet The register.

Der er tale om det såkaldte Magnitude kit, som via en række reklamer på Pirate Bay listede sig ind på gratisternes computere via en række forskellige svage punkter, fortæller Jerome Segura fra Malwarebytes.

"De brugte en pop-under reklame til ubemærket at videresende brugere til Magnitude exploit-kittet og inficerede dem med Cerber-ransomware," forklarer han ifølge The Register.

De kriminelle bagmænd har valgt et godt tidspunkt at slå til på, da første afsnit af den populære fantasy serie Game of Thrones havde premiere i weekenden.

Serien blev downloadet ikke mindre end én million gange på premieredagen, så der har været rig mulighed for at ramme sårbare computere.

Patch, patch, patch

Som så ofte før er ofrene for nettets pirater primært de dovne og langsomme, som ikke holder deres systemer opdatererede.

Ifølge  chef research analytiker hos sikkerhedsfirmaet NSFOCUS, Stephen gates, er det sandsynligvis svagheder i Adobe flash Player og Microsoft Silverlight, som bliver udnyttet.

"Hvis computere ikke kører med de seneste patches til de systemer, er risikoen for infektion ret høj."
 
Læs også: Android er næsten 100 procent sikret mod malware - sålænge du bare holder fingrene fra denne knap

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S