Microsoft skruer gevaldigt op for dansk udviklingscenter: Hyrer udviklere i bundter

Microsoft ansætter op mod 50 nye udviklere i selskabets største investering på dansk jord siden opkøbet af Navision i 2002.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft kaster sig ud i sin "mest markante investering" på dansk jord siden softwaregiganten for 14 år siden i en milliardhandel købte danske Navision og samtidig grundlagde sit danske udviklingscenter, som sidste år flyttede fra Vedbæk til Lyngby ved København.

I løbet af i år vil Microsoft kraftigt udvide bemandingen i udviklingscenteret.

Ifølge Computerworlds oplysninger skal der ansættes op mod 50 udviklere, som skal lægges til de i forvejen omkring 300 medarbejdere, der har som kerneopgave at udvikle software og teknologisk platform for Microsofts ERP- og CRM-produkter, der er samlet under Dynamics-brandet.

De nye medarbejdere er en del af Microsofts satsning på at udvikle nye applikationer, som skal leveres via en nyudviklet cloud-platform, Madeira, som Microsoft for nylig frigav i en beta-version på det nordamerikanske marked.

Central strategisk placering

"De produkter, som har været en del af Microsoft i en årrække, får med Madeira-platformen nu nyt liv og en central strategisk placering i vores forretning," siger Marko Perisic, chef for udviklingen af Dynamics-produkter til små og mellemstore virksomheder (SMB).

Hvordan og hvornår Madeira skal rulles ud i resten af verden - herunder Danmark - er der ifølge Microsoft-chefen endnu ikke taget stilling til.

Han fortæller, at Microsoft allerede er godt i gang med at rekruttere de nye folk til udviklingscenteret. Han ønsker dog ikke at udtalte sig om det præcise antal.

"Jeg vil ikke oplyse konkrete tal. Men jeg kan sige, at det er den mest markante investering i Microsoft siden opkøbet af Navision. Det er ikke bare et par ansættelser, men en markant udvidelse af vores bemanding af udviklingscenteret. Så det er en markant satsning for vores Dynamics-produkter," lyder det fra Marko Perisic.

Microsoft satser på, at en stor del af de nye medarbejdere skal findes i Danmark. Især nyuddannede softwareingeniører og dataloger fra DTU og andre tekniske universiteter er interessante kandidater, som man ifølge Microsoft-chefen går bevidst efter, selvom de måske ikke har den store erfaring.

"Vi ansætter folk fra Københavnsområdet, men vi har også masser af gode kandidater fra resten af Danmark. Her og nu kunne vi få mere ud af at satse på folk med større erfaring, men på længere sigt er det det bedre for Microsoft og for produktet at hente folk fra universiteterne. Det er med til at holde organisationen ung, levende og innovativ," siger Marko Perisic.

Læs også:

Microsoft Danmarks nye topchef: Her er min plan med Microsoft

Microsofts plan: Alle løsninger og alle produkter skal samles i skyen

E-conomic blæser til kamp: Sådan vil vi snuppe kunder fra Microsoft i stor stil

Microsoft satser på comeback for C5: Vil vinde de små danske kunder tilbage

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job