27 offentligt ansatte sigtet i stor razzia: Mistænkes for at have modtaget it-bestikkelse

Bagmandspolitiet har i stor aktion anholdt 26 it-folk for bestikkelse i forbindelse med den store bestikkelsessag i Region Sjælland. Udenrigsministeriet, DSB og Rigsadvokaten er blandt de ramte.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Bagmandspolitiet har ved en stor aktion tirsdag morgen anholdt og sigtet i alt 26 it-folk, der er enten er eller har været offentligt it-ansatte.

Dog er ingen af de pågældende blevet fængslet, men alene afhørt og dernæst sigtet.

Politiet har samtidig med anholdelserne ransaget alle de anholdtes boliger for at lede efter bevismateriale, som politiet vil sikre til videre behandling.

Samtidig med aktionen har Forsvarets Auditørkorps ransaget boliger og materiale, der tilhører ansatte i Forsvaret.

De 26 anholdte - samt yderligere en sigtet - er alle mistænkt for at have modtaget bestikkelse i forbindelse med den store bestikkelsesag i Region Sjælland.

Her spiller it-selskaberne og de indædte konkurrenter Atea og 3A-it væsentlige roller. En længere række højtprofilerede it-folk er sigtet i sagen, hvor der er nedlagt navneforbud. Flere af dem har i dag mistet deres job.

Det kan du læse mere om i boksen til højre.

Har modtaget computere og mobiltelefoner

Bagmandspolitiet mener, at de sigtede har modtaget eksempelvis mobiltelefoner, tablet-computer og andet udstyr fra en it-leverandør, der har arbejdet på at fremme egen sag.

Det er i strid med reglerne for gaver til offentligt ansatte. Ifølge Bagmandspolitiet har de 26 it-folk modtaget elektronik for mellem 4.000 kroner og 50.000 kroner - ofte i forbindelse med handler med den pågældende it-virksomhed.

Ifølge Bagmandspolitiet har alle de sigtede haft job, hvor de har haft indflydelse på it-indkøb for deres organisationer.

Morten Niels Jakobsen, der er chef i Bagmandspolitiet, meddeler, at det meget vel kan være, at nogle af de sigtede får lov til at slippe, når først efterforskningen kommer lidt længere.

De mange sigtelser er således sket for at sikre, at 'hver sten bliver vendt,' meddeler han.

"Men der vigtigt at understrege, at der i det videre forløb kan komme oplysninger frem blandt andet fra de mistænkte, der betyder, at sigtelserne ikke kan opretholdes," siger Morten Niels Jakobsen.

De sigtede har arbejdet eller arbejder med it-indkøb og lignende i Udenrigsministeriet, Rigspolitiet, Rigsadvokaten, Københavns Kommune, DSB, Kriminalforsorgen og Forsvarets Efterretningstjeneste.

Computerworld har tidligere beskrevet 'tilbagebetalings'-mekanismer, hvor indkøb og lignende honoreres med gaver af forskellige art, som en kultur, der findes alle steder.

Det kan du læse mere om her: Den store bestikkelsessag: Problemet rækker langt dybere end bare Region Sjælland.

Læs også:

Den store it-bestikkelses-sag: Problemet rækker langt dybere end bare Region Sjælland

Topchef i politiet bortvist efter bedrageri-sag i Region Sjælland

It-chef i Region Sjælland blev bortvist for bestikkelse

Løsladt top-chef i 3A-it: Det var ikke bestikkelse - sådan hang ordningen sammen

Bestikkelsessag: Nu efterforskes også indkøb af iPads for 50 millioner kroner til politiet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS