Nu bliver det ikke mere syret: Filmproducer vil lave sci-fi-film om Tetris

En amerikansk filmproducent vil lave en science-fiction triologi, der baserer sig på handlingen i det populære Tetris-spil.

Artikel top billede

Foto: Lauren Luci, CC BY-NC-ND 2.0

Populære computerspil som Tomb Raider, Street Fighter og Mario Brothers er alle blevet filmatiseret.

Nu er turen tilsyneladende kommet til det 32 år gamle digitale puslespil Tetris, der fik sit helt store gennembrud med lanceringen af Nintendos Game Boy i starten af 90'erne.

Ifølge den engelske avis The Guardian har filmproduceren Larry Kasanoff planer om producere en sci-fi-film på baggrund af spillet.

Der er således tale om en film, der tager udgangspunkt i selve spillet og ikke historien om udviklingen af spillet

Larry Kasanoff har tidligere været producer på filmen Mortal Kombat, der baserer sig på computerspillet af samme navn. Han har ligeledes været producer på 90'er blockbusteren Livsfarlig Løgn med Arnold Schwarzenegger i hovedrollen samt en række tv-film, der tager udgangspunkt i Lego-universet.

Læs også: Tillykke med de 25 år: Konsollen som min mor elskede at hade

Ingen levende Tetris-brikker

I et interview med tv- og filmmediet Empire afholder han sig fra at gå i detaljer om handlingen i filmen, men han slår fast, at historien, som filmen baserer sig på, er så storslået, at det er nødvendigt med triologi.

En enkelt ting vil han dog gerne afsløre om handlingen: 

"Vi kommer ikke til at have levende Tetris-brikker med fødder, der løber rundt i filmen. Men det er glimrende at folk tror det, fordi så er barren sat relativt lavt," siger han til Empire og tilføjer:

"Jeg kan garantere dig, at handlingen ikke bliver, hvad du tror."

Filmen skal indspilles i Kina, og ifølge Empire ventes det, at en stor del af skuespillerne vil være kinesiske.

Læs også:
Computerspillene fra din ungdom: Her er de 12 mest berømte spil nogensinde 

Først invaderede han Irak - nu er han blevet app-udvikler som 83-årig

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S