Nu bliver det ikke mere syret: Filmproducer vil lave sci-fi-film om Tetris

En amerikansk filmproducent vil lave en science-fiction triologi, der baserer sig på handlingen i det populære Tetris-spil.

Artikel top billede

Foto: Lauren Luci, CC BY-NC-ND 2.0

Populære computerspil som Tomb Raider, Street Fighter og Mario Brothers er alle blevet filmatiseret.

Nu er turen tilsyneladende kommet til det 32 år gamle digitale puslespil Tetris, der fik sit helt store gennembrud med lanceringen af Nintendos Game Boy i starten af 90'erne.

Ifølge den engelske avis The Guardian har filmproduceren Larry Kasanoff planer om producere en sci-fi-film på baggrund af spillet.

Der er således tale om en film, der tager udgangspunkt i selve spillet og ikke historien om udviklingen af spillet

Larry Kasanoff har tidligere været producer på filmen Mortal Kombat, der baserer sig på computerspillet af samme navn. Han har ligeledes været producer på 90'er blockbusteren Livsfarlig Løgn med Arnold Schwarzenegger i hovedrollen samt en række tv-film, der tager udgangspunkt i Lego-universet.

Læs også: Tillykke med de 25 år: Konsollen som min mor elskede at hade

Ingen levende Tetris-brikker

I et interview med tv- og filmmediet Empire afholder han sig fra at gå i detaljer om handlingen i filmen, men han slår fast, at historien, som filmen baserer sig på, er så storslået, at det er nødvendigt med triologi.

En enkelt ting vil han dog gerne afsløre om handlingen: 

"Vi kommer ikke til at have levende Tetris-brikker med fødder, der løber rundt i filmen. Men det er glimrende at folk tror det, fordi så er barren sat relativt lavt," siger han til Empire og tilføjer:

"Jeg kan garantere dig, at handlingen ikke bliver, hvad du tror."

Filmen skal indspilles i Kina, og ifølge Empire ventes det, at en stor del af skuespillerne vil være kinesiske.

Læs også:
Computerspillene fra din ungdom: Her er de 12 mest berømte spil nogensinde 

Først invaderede han Irak - nu er han blevet app-udvikler som 83-årig

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job