Browser-ekspert: Derfor vil apps aldrig kunne erstatte browseren

Interview: Apps vil aldrig komme til at erstatte browseren, mener Jon von Tetchner, der stod bag Opera-browseren og nu i fuld sving som manden bag Vivaldi-browseren.

Artikel top billede

Jon von Tetzchner var i mange år manden bag Opera-browseren som stifter og direktør i selskabet. Nu indtager han de samme roller med den konkurrerende Vivaldi-browser.

Apps versus browser.

Diskussionen var på sit højeste for nogle år siden, hvor app-feberen rasede, og der ligefrem var dem, der mente, at browseren var ved at være passé, og at apps ville komme til at dominere i fremtiden.

Selvom apps ganske rigtigt fylder meget i dag på smartphones og tablets, er browseren dog slet ikke forsvundet.

Tværtimod er der i øjeblikket et bedre udvalg af browsere og mere innovation på området, end der måske nogensinde har været.

Læs mere her: Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Og det er slet ikke tilfældigt, hvis man spørger Jon von Tetzchner, der er stifter af og direktør i Vivaldi Technologies og havde de samme roller i Opera Software, før han forlod det selskab i 2011.

"Browseren er den eneste måde at få adgang til alt indholdet på internettet på," forklarer han til Computerworld.

Han ridser op, hvordan situationen var, før world wide web for alvor slog igennem:

"Det har taget lang tid at nå dertil, hvor vi er i dag. Krigs-dagene var faktisk før internettet."

"Det var dengang, hvor vi kun havde 'apps'. Hvis du havde en Mac, kunne du ikke rigtig kommunikere med dine venner på Windows. Der var kompatibilitets-problemer, dokumenter kunne ikke udveksles, og du kunne ikke køre selv de mest populære programmer. Der var en masse problemer."

"Web har været det, der samlede det hele, og det har ændret tingene dramatisk. Det vil være en alvorlig fejl at forlade det igen," lyder det fra Jon von Tetzchner, der altså nu er aktuel med Vivaldi-browseren.

Læs første del af interviewet: Vivaldi-stifter om behovet for en ny browser: De andre browsere har for mange begrænsninger

Jon von Tetzchner sender samtidig en stikpille afsted mod nogle af de mange apps, der i dag findes:

"Der er en masse virksomheder, der ser en fordel ved at give dig det indtryk, at du er nødt til at have en app. Apps er big business - og det er også ok. Men de fleste apps er faktisk websider i en frame."

"Du har brug for en browser, og det ser jeg ikke vil ændre sig. Det er det eneste, der er universelt. Du kan skrive en web-app eller en webside, og det vil fungere på tværs af alle devices."

"Alternativet er at lave applikationer, der kører på Windows, Mac, Linux, Android, iOS og så videre. Det er langt mere komplekst," lyder det fra Jon von Tetzchner.

Den 48-årige islænding er bosiddende i Boston i USA. Siden december 2013 har han arbejdet på at få udviklet den nye browser, Vivaldi.

Læs også:

Vivaldi-stifter om behovet for en ny browser: De andre browsere har for mange begrænsninger

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Helt ny browser klar i færdig udgave: Nu kan du hente Vivaldi 1.0

Prøvekørt: Derfor er den nye Vivaldi-browser noget helt særligt

Det vrimler med spændende browsere - men danskerne er mest til Chrome og Safari

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura