Microsofts planer for Windows 10: To store opdateringer i 2017

Knap har Microsoft udsendt sin nyeste store opdatering til Windows 10, før firmaet løfter sløret for sine fremtidige planer for Windows 10.

Artikel top billede

Microsoft er i fuld gang med at udrulle den store såkaldte Anniversary Update til de danske Windows 10-computere i disse dage.

Det bliver den sidste store opdatering med nye funktioner til Windows 10 i år.

Det slår Microsoft fast i en blogpost rettet mod it-professionelle.

For ikke at bebyrde it-afdelingerne udsender Microsoft ikke flere store opdateringer med nye funktioner før næste år.

Opdateringer vil indtil da kun indeholde fejlrettelser og sikkerhedsopdateringer.

I 2017 vil der derimod blive udsendt to forskellige, større opdateringer med nye funktioner.

Det er ikke uventet, men det er første gang Microsoft omtaler en egentlig plan for den nærmeste fremtid for Windows 10.

Læs også: Har du endnu ikke modtaget den store opdatering af Windows 10? Sådan henter du den selv

Første bliver den største

Mens Microsoft ikke selv omtaler, hvad de to opdateringer vil indeholde af nye funktioner, spekulerer flere amerikanske medier allerede i de to opdateringer.

Ifølge The Verge er Microsoft allerede i gang med internt at teste den første af de to opdateringer.

Den vil blive udsendt tidligt i 2017 og være den mest indholdsfyldte af de to.

Hvis du har opdateret til den nyeste version af Windows 10, kan du læse denne artikel over seks punkter, du bør tjekke efter installationen af jubilæumsopdateringen.

Læs også: Test af Dropbox Paper: Enkelt og elegant alternativ til Office 365 og Google Docs

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S