Programmør anholdt fem år efter stort Linux-hack: Er han manden, der lagde Linux ned i en måned?

Fem år efter et stort sikkerhedsbrud tvang Linux Foundation til at lukke ned for adgangen til Linux' kildekode, har politiet anholdt en programmør, der mistænkes for hacket.

Artikel top billede

(Foto: Maciej Cielma)

Det vakte en del opsigt, da Linux Foundation i efteråret 2011 blev nødt til at lukke for al adgang til kernel.org, der er stedet, hvorfra Linux-distributørerne downloader kildekoden til Linux.

Det skete dengang, fordi hackere havde tiltvunget sig root-access til en server, hvorfra de fik adgang til infrastrukturen og derved kunne ramme flere servere.

Det kan du læse mere om her: Kernel.org hacket: Hackere tæt på Linux' kildekode.

Angrebet betød, at kernel.org var offline i mere end en måned fra slutningen af august til begyndelsen af oktober 2011, mens skaderne blev repareret.

Nu har politiet omsider anholdt en person, der mistænkes for at stå bag hacket.

Der er tale om den 27-årige programmør Donald Ryan Austin fra byen El Portal i Florida, USA.

Han sigtes nu for med fuldt overlæg at have skadet fire beskyttede servere under Linux Foundation ved at installere rootkit og flere trojanske heste på serverne.

Dette er sket med henblik på at stjæle personlige adgangsoplysninger på brugere, der har anvendt SSH til at koble op på serverne, hedder det.

De ramte servere hos Linux Foundation hedder ifølge sigtelsen Odin 1, Zeus 1 og Pub3.

Det anvendte rootkit hedder Phalanx.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau risikerer Donald Ryan Austin at komme i fængsel i 10 år og få en bøde på en kvart million dollar.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen