Ny processor udvisker forskellen mellem det smarte ur og telefonen

Samsung har udviklet en ny processor med indbygget 4G/LTE, så din håndleds-gadget bliver uafhængig af telefonens funktioner.

Artikel top billede

Antallet af smarte ure, der kan koble sig direkte på mobilnettet uden hjælp fra en mobiltelefon, er foreløbig en meget eksklusiv race.

Men Samsung har nu løftet sløret for en ny processor, der kan ændre drastisk på den situation.

Den nye chip hedder Exynos 7270, og den er blandt de første af sin slags, som er udviklet specifikt til de såkaldte wearables, som eksempelvis et ur.

Indbygget 4G

En af de ting, der adskiller Samsungs chip er, at den har indbygget 4G/LTE-modem.

I praksis betyder det, at det smarte ur eller andre enheder, der anvender chippen, ikke længere er afhængige af mobiltelefonen for at komme på nettet.

Ligeledes er den udstyret med indbygget WiFi og Bluetooth, hvilket medfører, at du stadig kan koble uret sammen med din pc eller telefon, præcis som du gør i dag.

Chippen er udstyret med to kerner af typen Cortex-A53, oplyser Samsung.

Produktionen er ifølge firmaet allerede startet, men der er endnu ikke annonceret konkrete produkter, der anvender chippen. 

Men måske kommer chippen i Samsung Gear S3-uret, der er på vej i en LTE-version

Det var LG, som var det første firma med et LTE-understøttet smart-ur med modellen LG Watch Urbane LTE.

Læs også: Nye wearables fra Samsung og Asus: Endelig begynder smartwatches at ligne rigtige ure

Flere modeller skulle dog være på vej, blandt andet lyder rygterne på et uret fra Google, som både skulle være forsynet med GPS og LTE.

Læs også:

Fik kritik for Apple Watch: Nu udfordrer Apple verdens største urproducenter

Slut med Microsofts smartwatch-device: Microsoft lægger Microsoft Band i graven

Test af Android Wear smartwatch: Statussymbol med stort potentiale

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S