Dine gamle familiefotos kan blive superlækre på din smartphone med ny Google-app

Google lancerer en ny app, der skal gøre det lettere at digitalisere eksempelvis dine gamle familiebilleder, uden du skal bøvle med en skanner.

Artikel top billede

Har du flere kasser med gamle familiefotos til at stå på reolen eller på loftet, kommer der her en smart måde at digitalisere samlingen. 

Google har lanceret en ny foto-app kaldet Fotoscanner, der kan indskanne og korrigere dine fotos, så de står knivskarpt.

Appen er en blanding mellem manuel billedtagning og algoritmer og findes både til iOS og Android.

Normalt er du nødt til at betale for at få gamle fotos digitaliseret, eller du har måtte erhverve dig en skanner for at undgå genspejlinger fra loftslys.  

Ved at tage flere billeder af dit gamle foto, samler Google-appen billederne til ét billede for dermed at fjerne highlights, perspektivforskydninger og skygger. Billedet vil stå - hvis det lykkes - lige så skarpt på din skærm som på fotopapiret. 

Biledet sendes derefter op i Google Fotos-sky, hvor du efterfølgende kan redigere i billederne og tilknytte bestemte kontakter til hvert foto, for nemt at kunne søge i dit fotokatalog. 

Appen er gratis og kan hentes i dag. Husk, at hvis du gemmer filerne i Google Fotos, kan du gratis gemme alle de fotos, du vil, men i en nedsat opløsning. Du skal betale en månedlig pris for at gemme billederne i sin originale opløsning. 

Lignende tjenester

Google er ikke det første selskab med dokumentskannings-apps, men Fotoscanner er en af de bedste, vi har prøvet. 

Hvis din smartphone har et godt indbygget kamera, kan du langt hen ad vejen erstatte din gamle skanner med smartphonen og en tilhørende app.

De fleste andre apps på markedet fokuserer i stedet på indskanningen af dokumenter med tekst såsom Microsofts Office Lens eller den Scanbot. 

Begge apps benyttes til at indskanne eksempelvis kvitteringer eller underskrevne kontrakter, der efterfølgende enten kan gemmes i skyen, på telefonen eller sendes til rette modtager. 

Læs også: Test af Samsung Gear 360: Hvad kan man egentlig bruge et 360-graders kamera til?

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S