Lovende HoloLens-konkurrent kan vise sig at være det rene luft

Magic Leap lovede svævende hologrammer i briller langt mindre end Microsofts HoloLens. Men produktet ser nu ud til stadig at være det rene luft.

Artikel top billede

Over de seneste år har den amerikanske Sillicon Valley-virksomhed Magic Leap lovet guld og grønne skove med selskabets augmented reality-headset.

Ligesom Microsofts HoloLens skal Magic Leaps produkt vise hologrammer og 3D-figurer i den virkelige verden.

Selskabet har indsamlet rundt regnet 10 millarder kroner fra blandt andet Google og Alibaba-giganten til udviklingen af AR-brillerne. Brillerne skulle vise sine svævende hologrammer igennem et noget mindre apparatur end Microsofts relativt store HoloLens-headset.

Men nu viser det sig, at det måske var for godt til at være sandt.

Det amerikanske medie The Information skriver efter at have prøvet headsettet, at Magic Leaps briller slet ikke kan det, som selskabet både har vist og lovet.

Blandt andet var en demo-video, der gik under navnet "just another day at the office", falsk og viser ikke et spil igennem headsettet. Alle videoens hologram-elementer er special effects produceret af et produktionselskab.

Trods sætningen "Et spil vi spiller på kontoret" tilknyttet videoen, har spillet aldrig eksisteret.

Vigtig patenteret teknologi virker ikke


Derudover skriver The Information, at Magic Leaps patenterede "fiber optik-teknologi", der skulle vise hologrammerne i et tynd stykke glas, ikke fungerer godt nok til at kunne bruges. 

Teknologien er derfor blevet lagt på hylden. 

Headsettet er i stedet en tung hjelm forbundet til en desktop-computer i stil med HTC Vive, og The Information beskriver oplevelsen som på en HoloLens, om end med mindre tydelige billeder og hologrammer. 

Magic Leap har stadig en prototype på størrelse med et par almindelige læsebriller, men selskabet nægtede at vise dem i brug overfor The Information. 

Der er stadig intet nyt om, hvornår vi andre får Magic Leaps Ar-briller at se. Du kan i dag købe Microsofts HoloLens-briller for cirka 20.000 kroner i Tyskland.

Videoen herover udkom tilbage i april 2016. Ifølge teksten i videoen viser videoen, hvordan headsettet fungerer uden brug af special effects.

Læs også: Microsofts HoloLens har kæmpe potentiale for virksomheder: Se hvad brillerne kan bruges til her

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,