Kampen om at have det kraftigste grafikkort intensiveres: Nvidia og AMD i hård kamp

Chip-producenten Nvidia har præsenteret Geforce GTX 1080ti til de mest krævende brugere kun få måneder før AMD's Vega-kort lanceres.

Artikel top billede

Nvidia har i dag tre af de kraftigste grafikkort på markedet: Titan X, Geforce TX 1080 og Geforce GTX 1070.

Der går dog ikke længe, før AMD ånder Nvidia i nakken med sine kommende Vega-kort.

Nvidia har dog netop lanceret Geforce GTX 1080ti. 1080ti er bygget på den samme GP102-processor, som du finder i Titan X-kortet, men til en lavere pris end Titan X-kortet.

1080ti kommer udstyret med 3584 CUDA cores, 224 texture enheder og er udstyret med 11gbps/GGD5X RAM.

Rent ydeevnemæssigt placerer målinger fra Nvidia 1080ti kortet som værende bedre end Titan X (Pascal) om end med en smule mindre hukommelse.

Kortet vil være 35 procent bedre end sin navnebror, GTX 1080, men med et mindre strømforbrug.

Læs også: Her er årets nye vilde grafikkort (2016)

Et grafisk kraftværk

1080ti er til de krævende brugere, heriblandt gamere, der vil spille spil med de grafiske indstillinger på maks, 2.560 x 1.440 pixel opløsning og 144Hz-skærm eller sågar 4K/60Hz.

Ifølge Nvidia vil nogle spil opleve op imod 40 procent bedre performance end med et Geforce GTX 1080-kort.

Har du kun en skærm med en opløsning på 1.920 x 1.080 pixels, er der dog kun lille grund til at investere i et 1080ti-kort, når det udkommer om to uger.

Det mest interessante er prisen. Titan X (Pascal) koster 1.200 dollar fra Nvidia selv, men det nye 1080ti bliver sat til salg via de almindelige kortproducenter, Asus, EVGA, Gigabyte, MSI og andre.

Den vejledende pris ender på 699 dollars - den samme pris som Geforce GTX 1080 (Founders Edition) kostede ved lancering.

Samtidig falder den vejledende pris på 1080-kortet med 100 dollars.

Læs også: Nye grafikkort fra Nvidia: Bedre og billigere end de bedste på markedet i dag

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S