Artikel top billede

Nye tal afslører: Hver anden dansker har en iPhone

Danmark er Apple-land, når det kommer til smartphones. Ny dansk undersøgelse viser, at halvdelen af alle danskere har en iPhone.

Danskere elsker iPhones.

I hvert fald ejer hver anden dansker en iPhone fra det californiske æble-firma, konkluderer en ny dansk undersøgelse foretaget af Kantar Gallup på vegne af brancheorganisationen Danske Medier.

Du kan læse hele undersøgelsen her, som kigger på danskernes medieforbrug, men som også ser på, hvilke typer enheder danskerne ejer.

49 procent af alle danskere benytter sig af en iPhone, hvilket må siges at være en del i et land, hvor cirka 80 procent ejer en smartphone. 

Tallet er usædvanligt i forhold til det globale marked, hvor Android har en markedsandel på godt 80 procent.

24 procent af alle danskere ejer en Samsung-telefon, hvilket kun er halvdelen af af Apples markedsandel, men stadig imponerende taget den store andel af Android-konkurrenter i betragtning.

Det kinesiske mærke Huawei sidder på otte procent af det danske marked, hvilket er en fordobling i forhold til sidste år. 

HTC og LG sidder hver på tre og to procent af markedet i Danmark og Sony på fem procent. 

Undersøgelsen viser også, at MobilePay-appen er danskernes mest uundværlige app efterfuldt af Facebook, Messenger og e-boks. 

Læs også: Apple klar med stribevis af software-nyheder til iPhone, Mac og Apple Watch




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere