Efter ny video med lækket Continuum "2.0": Er der nye Windows-telefoner på vej?

En video med en lækket version af Microsofts stadigt smarte Continuum for Phones sammen med nye anonyme kilder vækker liv i drømmen om en Surface Phone

Artikel top billede

Da Microsoft for et par uger siden udsendte sin vanlige beta-version af Windows 10 Insider, skete der en fejl.

Fejlen betød, at der i stedet blev udsendt et internt best-build, som aldrig skulle være set af forbrugere og testere uden for Redmond.

Nysgerrige har i de efterfølgende uger gravet i test-versionen for at finde nyheder, og her finder det italienske medie Aggiornamenti Lumia ifølge onmsft.com, hvad der af fans kaldes Continuum 2.0.

Continuum er Microsofts lettere innovative system, der kan omdanne en Windows-telefon til en "næsten"-Windows 10-computer sammen med en skærm, mus og tastatur.

Den nye version af Continuum udnytter Microsofts nye shell-overflade kaldet C-shell til, at apps nu - endelig - kan køre i flere vinduer på samme tid. Det var den største kritik ved første version af Continuum.

Du kan se en video fra det italienske medies test af Continuum "2.0" herunder.

Ny hardware på vej? 
Det italienske medie har afviklet den lækkede Continuum-software på en ældre Lumia 950-telefon, men videoen er et tydeligt bevis på, at Microsoft stadigt arbejder på mobilsoftware.

Ligeledes indgik Microsoft et samarbejde med Arm-producenten Qualcomm om at få klassiske .net/win32-applikationer til at fungere på Arm-chipsæt til lette og strømbesparende bærbare computere, tablets og, ja, smartphones.

Derudover melder den kendte Microsoft-blogger Poul Thurott, at flere unavngivne kilder hos Microsoft fortæller ham, at der bliver udviklet på en mobilenhed med software, som måske ikke ligner det, vi kender i dag.

Læs også: Microsoft arbejder på nye smartphones - men de vil ikke komme til at ligne de smartphones, som vi har i dag

Dog skal du ikke forvente, at vi kommer til at se noget ny hardware foreløbig.

Microsoft har brændt sig nok på mobil-enheder med sin store nedskrivning af sin mobilafdeling efter opkøbet af Nokia, så hvis Microsoft går ind i mobil-branchen igen, skal det være med det helt rigtige produkt.

Læs også: Microsofts kommende Surface Phone: Hvad kan få dig til at købe den?

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job