Huawei lancerer Honor 9 i Danmark: Her er priser og lanceringsdato

Huaweis søsterbrand Honor har lanceret sin nyeste Honor-telefon, der er nummer ni i rækken: En interessant Android-telefon med et godt kamera.

Artikel top billede

Huawei har lanceret sin nyeste og niende smartphone under søsterbrandet Honor i Danmark.

Honor 9, hvis navn på dansk mest af alt lyder som... fornøjelige selvstudier... er en telefon med ganske fine specifikationer til en fornuftig pris.

Den har blandt andet en fem tommer FullHD-skærm, et Kirin 960-chipsæt fra Huawei selv, 4/6 gigabyte RAM, 64/128GB lagerplads og lynhurtig opladning af det 3.200 mAh store batteri.

Derudover har telefonen også Huaweis specielle dobbeltløbede kamera. Det ene kamera har en 20 megapixel monokrom-sensor, og den anden har 13 megapixel farvesensor.

Begge kameraer fanger et billede, hvorefter data blandes fra begge og giver fotos med en bedre og mere realistisk farvegengivelse.

Huawei fortæller, at man havde overvejet at skifte navnet, men da det kun er for os danskere, at navnet har seksuelle undertoner, valgte man at lade være.

Gammel hardware i nye klæder

Både kamera, skærm og processor er dog set før i en Huawei-telefon.

Processoren, Kirin 960, finder du både i Huawei P10 fra april, men også i Mate 9 Pro fra oktober sidste år, der var Huaweis absolutte bedste smartphone.

Både kamera og skærm minder også om, hvad du finder i den nye P10-telefon fra Huawei, omend skærmen er en smule større på Honor 9.

Læs også: Test af Huawei P10: Huawei brillerer med supermobil til en lav pris - men der mangler noget

Den største forskel er udseendet. Honor 9 har et mere skinnende design, der minder lidt om sidste års Samsung S7, og bagsidens glans får lyset til at spille.

Den nye Honor 9 får en pris på 3.999 kroner og sælges i første omgang via Proshop og Elgiganten i Danmark fra 15. august.

En specifikationsmæssigt næsten identisk Huawei P10 koster stadig omkring 4.500 kroner. 

Med en pris lægger Honor 9 sig tæt på ad den netop lancerede OnePlus 5-smartphone. 

Forvent en test på Computerworld inden for de kommende to uger.

Læs også: Test: Huaweis nyeste smartphone er en af årets bedste Android-telefoner

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)