Går Microsoft i bedene: Chrome OS bliver optimeret til touch-skærme

Google er på vej med en opdateret version af Chrome OS til Chromebook, som er bedre gearet til touchskærme og Android-apps.

Artikel top billede

I fremtiden bliver det lettere at pille ved dine Chrome-faner på en Chromebook. 

Google er nemlig i færd med at optimere sit Chrome OS-system til touch-skærme. 

Det skriver Engadget, og hvis du er en del af Chrome OS’ beta-program (Canary channels), kan du prøve det allerede nu. Som med al beta-software vil der være fejl.

Chrome OS er stadig hovedsageligt udviklet til mus og tastatur, men har du en Chromebook med touchskærm, vil du i fremtiden lettere kunne navigere rundt i systemet.

Udviklingen af et mere fingervenligt system sker, fordi stadigt flere Chromebooks bliver solgt med en touch-skærm til trods for, at systemet endnu ikke har været optimeret til det. 

I videoen herunder kan du se et kort blik af, hvordan det nye design kommer til at se ud.

Felter bliver større, og der kommer en app-lignende skuffe som du kender det fra Android.

Læs også: Test: HP Chromebook 13 er den tyndeste og lækreste Chromebook til dato - og kan køre Android-apps

Mere touch på vej

Chromebooks er computere, som hovedsageligt består af et Chrome-browser-vindue.

Du kan ikke installere almindelige Windows-programmer på dem, men omvendt har de en lang batterilevetid og en lav pris, hvilket har gjort dem populære i særligt den amerikanske uddannelsessektor. 

De seneste år har flere og flere Chromebooks været udstyret med en touch-skærm. 

Et par eksempler er Acers Chromebook R 11, Googles egen Pixel-maskiner og Samsungs Chromebook Pro.

Læs også: Nu kan du køre Android-apps på Chromebook-computere: Men kun på disse modeller (se listen her)

Samtidig har Google i snart et år arbejdet på at overføre Android-apps til Chrome OS, hvor touch-skærmen bliver en vigtig del af interaktionen. Mange apps virker ganske enkelt ikke uden touch-input.

Der har også gået rygter om, om Google på et tidspunkt vil slå Chromebooks og Android sammen til ét system. Blandt andet er Google i færd med at udvikle på sit Fuchsia-system:

Det kan du læse mere om her: Google arbejder på spritnyt operativsystem: Her er "Fuchsia"

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland