Tech-brief: Microsoft klar med intelligent termostat / Dato for Samsungs Note 8 offentliggjort / Intel stopper al udvikling af wearables

Microsoft indgår stort samarbejde og udfordrer Google med intelligent termostat, Samsungs forhåbentlig eksplosionsfrie Note 8 er på vej og Intel stopper stor drøm om wearables.

Artikel top billede

Så blev det fredag, og vi er klar med tech-orienterede nyheder.

Cortana-styret termostat

Microsoft tror på sin drøm om den intelligente assistent Cortanas verdensherredømme, og nu rykker Cortana ind i hjemmets infrastruktur.

It-giganten har samarbejdet med den amerikanske Johnson Controls for at udvikle GLAS, som er en smart termostat til at styre hjemmets varmeanlæg, klimaanlæg og tilhørende informationer.

GLAS er bygget på Microsofts Windows 10 IoT Core og har indbygget Cortana, der intelligent kan hjælpe dig med at bestemme temperatur og besvare spørgsmål.

Microsoft åbnede for tredjeparts-brug af Cortana sidste år, hvilket ud over GLAS har resulteret i en Cortana-højttaler fra Harman Kardon.

Der er endnu hverken priser eller dato for lanceringen af GLAS, og Cortana virker endnu ikke på dansk. Dog er det stadig interessant at se, hvordan Microsoft og andre it-giganter forsøger at flette AI-elementer ind i så mange dagligdagssituationer som muligt.

Samsung Note 8-dato offentliggjort

Den 23. august kommer en ny toptelefon fra Samsung.

Det sydkoreanske selskab har via sociale medier offentliggjort datoen for sin næste “unpacked”-event, hvilket traditionen tro betyder ny hardware.

At dømme ud fra invitationen, er det med garanti den næste Note-telefon. Sidste år trak Note 7 store overskrifter, da den havde en ærgerlig tendens til at bryde i brand.

Læs her: Ny Samsung Note 7 brød i brand ombord på et fly - sådan opstod pr-katastrofen der aldrig vil stoppe

Telefonen forventes at få samme type skærm, der dækker næsten hele fronten på telefonen, og selvfølgelig også en stylus til at tegne direkte på skærmen, der har gjort Note-serien velkendt.

Computerworld dækker lanceringen af Note 8 til august.

Intel stopper storstilet wearable-drøm

Intel havde tidligere store planer om wearables og fitness-trackere, men det ser ud til, at det er slut nu.

Ifølge CNBC har Intel fuldstændig stoppet udviklingen af egne wearables og fitness-relaterede produkter for to uger siden.

Intel købte blandt andet wearables-selskabet Basis for 100 millioner dollars tilbage i 2014, men i november sidste år nedlagde Intel 80 procent af stillingerne i Basis.

I stedet vil Intel ifølge CNBC i langt højere grad fokusere på kunstig intelligens og Augmented Reality.

Læs også: Danmark er et Apple-land: Sidder benhårdt på mobiltrafik og websurfing

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S