Nokia tyvstarter salget af Nokia 8 i Danmark: Så meget kommer topmodellen til at koste

HMD Global har lidt overraskende smidt Nokia 8 til salg tidligt i Norden. Her er prisen.

Artikel top billede

Nokias comeback-telefon, Nokia 8, skulle egentlig først komme til salg fra 5. september, men HMD Global, selskabet bag de nye Nokia-telefoner, har ved et event i Finland åbnet for salget tidligere.

Det drejer sig specifikt om en sølvgrå version af Nokia 8-telefonen, som kommer til salg hos Elgiganten, Telenor, YouSee og 3 for 4.299 kroner.

Det drejer sig kun som versionen i en matgrå sølvfarve, hvorimod du må vente til september for at kunne købe en udgave i matblå.

Ønsker du stedet Nokia 8 i skinnende blå eller kobberfarve, skal du vente til en gang i fjerde kvartal.

Læs også: Her er Nokias comeback-telefon: Masser af kræfter til fornuftig pris

Topspecifikationer

Nokia 8 er HMD Globals indtilvidere bedst udstyrede smartphone med Android.

Blandt andet har den samme processor som de fleste andre topmodeller på markedet (HTC U 11 og OnePlus 5) kaldet Snapdragon 835, 4 GB hukommelse og 64GB lagerplads med plads til et microSD-kort.

Dertil kommer en 5,3 tommer stor QHD-LCD-skærm (2.560 x 1.440 pixels), og et dobbeltløbet kamera på bagsiden.

Kameraerne skyder henholdsvis i farve og monokrom og mikser informationen fra begge i efterbehandlingen til et foto på samme måde, som Huaweis smartphones gør det.

I et prisleje som 4.299 kroner læner Nokia 8 sig meget op ad både Huawei P10 og OnePlus 5, der begge byder på god hardware til lavere pris en eksempelvis Samsung eller HTC.

Telefonen sælges kun via onlinesalg hos de respektive forhandlere.  

Læs også: Indsigt: Tre vigtige konklusioner om Nokias splinternye top-smartphone

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S