Nokia tyvstarter salget af Nokia 8 i Danmark: Så meget kommer topmodellen til at koste

HMD Global har lidt overraskende smidt Nokia 8 til salg tidligt i Norden. Her er prisen.

Artikel top billede

Nokias comeback-telefon, Nokia 8, skulle egentlig først komme til salg fra 5. september, men HMD Global, selskabet bag de nye Nokia-telefoner, har ved et event i Finland åbnet for salget tidligere.

Det drejer sig specifikt om en sølvgrå version af Nokia 8-telefonen, som kommer til salg hos Elgiganten, Telenor, YouSee og 3 for 4.299 kroner.

Det drejer sig kun som versionen i en matgrå sølvfarve, hvorimod du må vente til september for at kunne købe en udgave i matblå.

Ønsker du stedet Nokia 8 i skinnende blå eller kobberfarve, skal du vente til en gang i fjerde kvartal.

Læs også: Her er Nokias comeback-telefon: Masser af kræfter til fornuftig pris

Topspecifikationer

Nokia 8 er HMD Globals indtilvidere bedst udstyrede smartphone med Android.

Blandt andet har den samme processor som de fleste andre topmodeller på markedet (HTC U 11 og OnePlus 5) kaldet Snapdragon 835, 4 GB hukommelse og 64GB lagerplads med plads til et microSD-kort.

Dertil kommer en 5,3 tommer stor QHD-LCD-skærm (2.560 x 1.440 pixels), og et dobbeltløbet kamera på bagsiden.

Kameraerne skyder henholdsvis i farve og monokrom og mikser informationen fra begge i efterbehandlingen til et foto på samme måde, som Huaweis smartphones gør det.

I et prisleje som 4.299 kroner læner Nokia 8 sig meget op ad både Huawei P10 og OnePlus 5, der begge byder på god hardware til lavere pris en eksempelvis Samsung eller HTC.

Telefonen sælges kun via onlinesalg hos de respektive forhandlere.  

Læs også: Indsigt: Tre vigtige konklusioner om Nokias splinternye top-smartphone

Læses lige nu

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune