Nokia tyvstarter salget af Nokia 8 i Danmark: Så meget kommer topmodellen til at koste

HMD Global har lidt overraskende smidt Nokia 8 til salg tidligt i Norden. Her er prisen.

Artikel top billede

Nokias comeback-telefon, Nokia 8, skulle egentlig først komme til salg fra 5. september, men HMD Global, selskabet bag de nye Nokia-telefoner, har ved et event i Finland åbnet for salget tidligere.

Det drejer sig specifikt om en sølvgrå version af Nokia 8-telefonen, som kommer til salg hos Elgiganten, Telenor, YouSee og 3 for 4.299 kroner.

Det drejer sig kun som versionen i en matgrå sølvfarve, hvorimod du må vente til september for at kunne købe en udgave i matblå.

Ønsker du stedet Nokia 8 i skinnende blå eller kobberfarve, skal du vente til en gang i fjerde kvartal.

Læs også: Her er Nokias comeback-telefon: Masser af kræfter til fornuftig pris

Topspecifikationer

Nokia 8 er HMD Globals indtilvidere bedst udstyrede smartphone med Android.

Blandt andet har den samme processor som de fleste andre topmodeller på markedet (HTC U 11 og OnePlus 5) kaldet Snapdragon 835, 4 GB hukommelse og 64GB lagerplads med plads til et microSD-kort.

Dertil kommer en 5,3 tommer stor QHD-LCD-skærm (2.560 x 1.440 pixels), og et dobbeltløbet kamera på bagsiden.

Kameraerne skyder henholdsvis i farve og monokrom og mikser informationen fra begge i efterbehandlingen til et foto på samme måde, som Huaweis smartphones gør det.

I et prisleje som 4.299 kroner læner Nokia 8 sig meget op ad både Huawei P10 og OnePlus 5, der begge byder på god hardware til lavere pris en eksempelvis Samsung eller HTC.

Telefonen sælges kun via onlinesalg hos de respektive forhandlere.  

Læs også: Indsigt: Tre vigtige konklusioner om Nokias splinternye top-smartphone

Læses lige nu

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura