Ugens tip: Find ud af hvem der ringer til dig med Facebook og MobilePay

Hvis du bliver ringet op af et nummer, du ikke kender, kan du lynhurtigt bruge en af to smarte tricks til at finde ud af, hvem de er - også selv om nummeret er beskyttet

Artikel top billede

I gamle dage slog man folk op i De Gule Sider eller på Krak, hvis man ikke kendte et nummer.

Krak findes stadig, men med udbredelsen af nye teknologier og platforme findes der langt mere effektive metoder til at finde ud af, hvem der gemmer sig bag et givent telefonnummer.

Brug MobilePay

Først og fremmest kan du bruge MobilePay. Jep: Danmarks mest benyttede betalingstjeneste.

Det har selvfølgelig ikke været Danske Banks hensigt, at du skulle kunne anvende tjenesten som et digitalt opslagsværk over telefonnumre, lige som det næppe var planlagt som et middel for stalkere at skrive til sine ofre.

Men 3,2 millioner danskere har en MobilePay-konto, hvilket er størstedelen af de mobil-aktive danskere.

Derfor kan du også finde brugeren bag et givent nummer, og det er uanset, om personen er indskrevet på Robinsonlisten eller ej.

Du behøver blot at skrive det pågældende nummer ind i MobilePay, indtaste, at du vil overføre en krone og så trykke 'næste.' Så får du vist, hvem brugeren bag nummeret er.

Husk dog ikke at trykke “send,” når du har fundet ud af, hvem personen er.

Brug Facebook

Facebook ved alt om dig. Det er det, der er virksomhedens levebrød, og du kan bide sig selv i næsen, at selskabet også kender folks telefonnumre.

Det er ikke en funktion, der bliver reklameret med, men hvis du skriver et telefonnummer ind i søgefeltet på Facebooks hjemmeside, vil du højst sandsynligt få fremvist telefonnummerets ejermand.

Vi testede det her på redaktionen 10 gange, og alle 10 gange blev der fremvist den korrekte Facebook-bruger bag telefonnummeret.

Selv min egen Facebook-profil, hvor jeg ikke længere har indskrevet mit telefonnummer, blev fremvist, da vi skrev mit nummer ind i søgefeltet. Spooky, men effektivt.

Særligt Facebook-metoden er effektiv, da den også virker på virksomheder, der har indkodet deres nummer til en Facebook-side.

Løsningerne herover finder selvfølgelig ikke alle numre. Er du i tvivl om et nummer, er en anden god løsning blot at smide nummeret i et Google-søgefelt.

Der findes en lang række sites med registre over scammer-numre, hvor kriminelle forsøger at snyde dig til at opgive oplysninger eller lister over telefon-sælgere. 

Læs også: Facebook-chef i lækket optagelse: ”Vi burde have samme sikkerhed som en militærleverandør, men vi driver vores netværk som et universitet"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job