20 timers musearbejde om ugen giver skader

20 timers musearbejde om ugen giver betydelig risiko for skader og gener som snurrende fingre og håndled, viser en ny undersøgelse. Der er dog håb forude, for undersøgelsen konkluderer samtidig, at skaderne går over igen, hvis man varierer sin arbejdsstilling.

Blot 20 timers arbejde med mus om ugen medfører betydelige risici for museskader, viser en undersøgelse, der netop er blevet offentliggjort i Ugeskrift for Læger.

Ifølge undersøgelsen betyder de 20 timers arbejde, at risikoen for få symptomer på karpaltunnelsyndrom, populært kaldt KTS-syndrom, øges to til tre gange.

Mange it-folk kommer hurtigt over en 20 timers musearbejde om ugen, men undersøgelsens konklusion skræmmer ikke IT-Brancheforeningen.

- Virksomhederne skal tænke mere på at få varieret arbejde, end de forestiller sig. Men det er også op til medarbejderne at tage de pauser, de skal have, siger kommunikationschef Henrik Egede.

Øget risiko

Undersøgelsen er blevet til i samarbejde mellem de arbejdsmedicinske klinikker ved Herning Sygehus, Amtssygehuset i Glostrup og Odense Universitetshospital.

Den konkluderer, at muse- og tastaturarbejde i de fleste tilfælde ikke giver KTS-symptomer, men viser samtidig, at der var en sikker øget risiko ved brug af mus mere end 20 timer om ugen.

Andre faktorer som køn, rygning og hvordan arbejdet og arbejdspladsen blev opfattet, spiller også ind.

KTS-syndrom skyldes en påvirkning af håndens midternerve og viser sig som smerter og følelsesforstyrrelser på fingrene. I yderste konsekvens medfører KTS nedsat styrke og bevægelighed, især i tommelfingeren.

Kan helbredes

Undersøgelsen giver dog håb til de mange danskere, der er ramt af museskader.

I langt de fleste tilfælde vil symptomerne nemlig forsvinde, hvis man laver om på sine arbejdsforhold.

Henrik Egede opfordrer derfor ledere og medarbejdere til at sørge for variation i arbejdet, også selv om det primært består i at sidde foran en computer.

- Alt arbejde skal kunne varieres. Man udvikler sig ikke, når arbejdet er ensidigt, og det er jo dér, at skaderne opstår, siger han.

Undersøgelsen er en opfølgning på en tilsvarende undersøgelse, der blev gennemført for et år siden og omfattede næsten 7.000 danskere.

Relevant link

Undersøgelsen i Ugeskrift for Læger

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job