Hov, der døde vist en enhjørning

Klumme: Hvorfor accepterer vi, at det er OK at kede sig, at det er OK at tiden bare går? Det siger sig selv, at det er nedbrydende for virksomhedens produktions-og handlekraft, at vi tillader os selv at gå i dvale flere gange dagligt.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Forestil dig at evidensbaseret forskning havde påvist en klar 1:1 korrelation mellem kedelige møder og døde enhjørninger. Så ville der være aktivistgrupper, der varetog enhjørningens rettigheder, badges og armbånd med “beskyt enhjørningerne”, indsamlingsaktiviteter til fordel for forældreløse enhjørninger osv.

Men, nu er det bare du og jeg, der dør en lille smule indvendigt, hver gang vi er til et kedeligt møde. Så ingen støttearmbånd.

Beklager.

Hvorfor accepterer vi, at det er OK at kede sig, at det er OK at tiden bare går? Det siger sig selv, at det er nedbrydende for virksomhedens produktions-og handlekraft, at vi tillader os selv at gå i dvale flere gange dagligt. Vi mennesker er sjældent den bedste udgave af os selv, når vi keder os.

Elon Musk, co-founder af Tesla og founder af Space X, har opfordret sine medarbejdere til at rejse sig op og gå, hvis de ikke bidrager aktivt til værdien af et møde. Det kan vi lære noget af.

Se dig selv i øjnene

Lad os starte med at se os selv i øjnene: Ja, jeg har været til mindst ét kedeligt møde denne uge.

Hvis du ikke kan nikke genkende til det, er du muligvis et meget meget heldigt menneske – eller også har du simpelthen glemt, hvordan det er at deltage i noget der er sjovt, indsigtsfuldt, overraskende, berigende.

Er din overligger kommet til at ligge lidt lavt - sådan henad vejen? Det er sandsynligt. Når det kommer til møder uden aha-oplevelser, er vi mennesker som frøer, der varmes langsomt op i den store suppegryde. Vi opdager det ikke. Vi vænner os til det.

Så lad os ad os starte med at nivellere højden på overliggeren.

Bare reflekter over det. I din hverdag: Hvor mange af møderne vil du betegne som ”en god oplevelse”? Det er subjektivt naturligvis. Men du kan f.eks. måle det på, om du har mere energi, når du forlader mødet, end da du gik ind til mødet. Og på om du er ligeså glad for dine kolleger, når mødet slutter, som da I startede mødet.

Energi er en knap ressource, som du skal insistere på at værne om. Her vil nogen indvende, at det ikke er alle møder, der kan være inspirerende.

Noget handler om planlægning, noget handler om indkøb via SKI på rammeaftale XYZzzzzzzzzzzz. Rigtig meget af den slags er ikke egnet til møder. Vi er bare begyndt at holde møder om det, vi før i tiden klarede kollega til kollega. Muligvis fordi vi alle sidder i storrumskontor.

Jeg ved det ikke. Men jeg tror, det er et godt gæt.

Kan vi forlange at et møde er sjovt, indsigtsfuldt, overraskende, berigende? …. Måske bare to ud af fire? Ja! Det kan vi godt. Det er det dér med overliggeren. Det er ikke nok at være til stede. Vi skal bidrage, når vi er til møde. Det skal du selv. Og det skal dine kolleger.

Så lige her på falderebet vil jeg introducere endnu et begreb: Samværsgratister. Det er en uskik, at det er OK, at det er nogle få, der trækker læsset. Lige så naturligt det er at sige god morgen, når vi møder på arbejde, lige så selvfølgeligt er det, at vi skal bidrage til at skabe det gode møde. Et møde der er sjovt, indsigtsfuldt, overraskende, berigende….. eller bare to ud af fire….. eller bare én ud af fire.

Væg-til-væg møder er ikke en naturlov i vores kalendere. Kedelige møder er heller ikke en naturlov. Det er noget, vi kan vælge at ændre på. Vi skal bare hæve overliggeren.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job