Morgen-briefing: Dansk telemillionær skyder penge i ny teknologiplatform / Dansk it-firma låner 80 millioner kroner / Indisk it-gigant fremhæver Pandora-kontrakt i globalt regnskab / Skattestyrelsen og Dinero indgår samarbejde

Dansk telemillionær skyder penge i ny teknologiplatform. Dansk it-firma låner 80 millioner kroner. Indisk it-gigant fremhæver Pandora-kontrakt i globalt regnskab. Skattestyrelsen og Dinero indgår samarbejde. Irsk datatilsyn færdiggør undersøgelse af Facebook's WhatsApp og Twitter. IDA: Fornuftig it-adfærd skal på skoleskemaet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til en ny uge.

Nogle holder efterårsferie, mens andre arbejder igennem hele ugen.

Computerworld holder som sædvanligt damp under kedlerne i hele ugen, så uanset om du er på ferie eller arbejder, stiller vi dit daglige nyhedsfix.

Her følger ugens første nyhedsoverblik.

Dansk telemillionær skyder penge i ny teknologiplatform

Plenti-stifter Peter Mægbæk og e-conomic-stifter Jacob Wandt har skudt penge i startup-platformen Flextribe.

Peter Mægbæk ejer nu fem procent af virksomheden og indtræder i bestyrelsen, mens Jacob Wandt har købt sig til 10 procent af virksomheden.

Det oplyser Flextribe i en meddelelse.

"Vi kan jo allerede se tendensen i USA og Asien, hvor mere end 40 procent af arbejdsstyrken er løse ansættelser og på projektbasis. Konkurrencen om at fastholde og tiltrække de dygtigste, eksterne it,- tech,- og management talenter bliver endnu hårdere i fremtiden, og her er det essentielt for virksomhederne, at de har den gennemsigtighed og planlægningshorisont, som Flextribe kan tilbyde dem," lyder det i meddelelsen fra Jacob Wandt.

Flextribe specialiserer sig i at matche it,- tech- og management konsulenter med virksomhedernes specifikke projektbehov.

Flextribe har flere end 50 større virksomheder på platformen, herunder PFA Pension, Egmont Publishing og Roche international.

Flextribe er stiftet i 2018.

Det fremgår ikke, hvilken pris Peter Mægbæk og Jacob Wandt har betalt for at blive del af virksomheden.

Dansk it-firma låner 80 millioner kroner

Det danske it-firma Templafy, som udvikler software, der sikrer, at en virksomheds grafiske udtryk i præsentationer, dokumenter, kontrakter og lignende er ens, har lånt 80 millioner kroner af Vækstfonden og Danske Bank.

Pengene skal bruges til at ansætte flere medarbejdere og udskyde behovet for en større omgang kapitalrejsning.

Det skriver Berlingske.

Templafy har den tidligere TDC-direktør Jesper Theill Eriksen som administrerende direktør, og Preben Damgard er bestyrelsesformand for selskabet.

"Det betyder, at vi får mulighed for at skabe mere værdi i virksomheden, før vi skal sælge aktier, hvis man sætter det på spidsen," siger Jesper Theill Eriksen til avisen.

Templafy blev stiftet i 2014.

Indisk it-gigant fremhæver Pandora-kontrakt i globalt regnskab

Tata Consultancy Services (TCS) har på globalt plan leveret sit regnskab for andet kvartal 2019.

Det viser, at den indiske it-gigant har omsat for lidt over 5,5 milliarder dollar, svarende til lidt mere end 37 milliarder kroner.

Der er tale om en vækst i omsætningen på lidt over otte procent.

TCS fremhæver den store outsourcing-aftale, som selskabet indgik med den danske smykkevirksomhed Pandora i september, som et af højdepunkterne i kvartalsregnskabet.

"Vi er blevet valgt af Pandora, et danske smykkefirma, til at transformere og sikre oplevelsen for selskabets globale brugere samt i butikkerne med et teknologi- og transformationsinitaitiv. TCS muliggør denne transformation med selskabets Digital Workplace Studio-tilbud, som leverer kombinerede next gen analytics, en kognitiv automatiskdrevet platform samt brugersikkerhedskontrol med en enestående global leveringsmodel," skriver TCS i kvartalsregnskabet.

TCS råder over 450.000 medarbejdere på verdensplan.

Læs mere om aftalen her: Pandora indgår kæmpe outsourcing-aftale med ny it-leverandør og opsiger NNIT: Bliver dyreste kontrakt i Pandoras nye it-landskab

Skattestyrelsen og Dinero indgår samarbejde

Et samarbejde mellem Martin Thorborgs regnskabsprogram, Dinero, og Skattestyrelsen betyder, at Dinero snart kan tilbyde sine kunder automatisk indberetning af moms.

Det fortæller Martin Thorborg til Børsen.

"Vores kunder er de allermindste virksomheder i Danmark. Det er typisk en person, som kan være alt fra massør til en lille kaffebar. Fælles for dem er, at regnskab i bedste fald er pisse irriterende, og i værste fald et mareridt. Med løsningen sparer de tid og minimerer samtidig fejl," siger Martin Thorborg, til avisen og fortsætter:

"Det betyder, at de (Dineros kunder. red.) kan bruge mere tid på at brygge kaffe, massere eller hvad de nu går og laver."

Irsk datatilsyn færdiggør undersøgelse af Facebook's WhatsApp og Twitter

Det irske datatilsyn har nu fuldført sin efterforskning af Facebooks WhatsApp og Twitters mulige brud på EU's dataregler.

Undersøgelserne vil nu fortsætte til en beslutningstagningsproces, ifølge det irske datatilsyn.

Det skriver CNBC.

Den endelige afgørelse forventes at være klar kort for årsskiftet.

IDA: Fornuftig it-adfærd skal på skoleskemaet

De danske folkeskoleelever bør undervises i, hvordan de skal navigere på nettet.

Det mener 94 procent af Ingeniørforeningen IDAs it-professionelle.

"Børn skal lære at være kritiske overfor gratis tjenester som TikTok, Snapchat og diverse spilplatforme. De bør også lære, hvordan man gør det sværere at overvåge deres færden på alverdens hjemmesider. Helt på linje med at børn skal kende færdselsreglerne i trafikken, bør vi også klæde dem ordentligt på, før de for alvor kaster sig ud i den digitale verden, når de får deres første tablet eller smartphone," lyder det fra IDA's sikkerhedsekspert Jørn Guldberg i en meddelelse fra fagforbundet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird