Morgen-briefing: Netflix skal om få uger i krig med Disney og Apple / Columbus udnævner ny CPO / Den svenske stat vil have ny bestyrelsesformand i Telia / Medieråd for Børn og Unge: Forældre bør slette Tiktok

Netflix skal om få uger i krig med Disney og Apple. Columbus udnævner ny CPO. Den svenske stat vil have ny bestyrelsesformand i Telia. Medieråd for Børn og Unge: Forældre bør slette Tiktok. Forbud mod arbejdsmails kan give stress.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen tilbage på arbejde.

Dagens friske morgenvært er Alexander Haslund, der her leverer ugens første nyhedsoverblik.

Netflix skal om få uger i krig med Disney og Apple

Netflix er i gang med at indstille kanonerne i den streaming-krig, der sandsynligvis vil blive intensiveret, når Disney og Apple om kort tid lancerer henholdsvis Disney+ og Apple TV+.

Og Netflix har ingen intentioner om at byde de nye konkurrenter velkommen ved at skrue ned for dampen.

Selskabet vil derimod fortsætte med at investere milliarder i nyt originalt indhold på dets streamingplatform.

Det skriver Børsen.

I et brev til Netflix' aktionærer skyder streaming-giganten samtidig med skarpt mod konkurrenterne.

"Selvom de nye konkurrenter har flotte titler, har de ingen variation, mangfoldighed og kvalitet som i det originalindhold, vi producerer rundt om i verden," skriver Netflix blandt andet i brevet ifølge Børsen.

Columbus udnævner ny CPO

Det danske it-selskab Columbus har udnævnt en ny group chief people officer, som skal lede Columbus' medarbejder-, kultur- og karriereudvikling globalt.

Det er Mary Hunter, direktør for Columbus UK, der efter nytår får ansvaret for at sætte fokus på at tiltrække, udvikle og fastholde medarbejderne i koncernen.

Det skriver selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Mary Hunter har stået i spidsen for den engelske forretning siden 2002, der i samme periode er gået fra 13 medarbejdere til 250.

Chris Mean, COO i Columbus UK, overtager lederskabet af den engelske forretning fra 1. januar 2020.

Den svenske stat vil have ny bestyrelsesformand i Telia

Telia-koncernen skal have ny formand i sin bestyrelse, hvis det står til Telias største aktionær - den svenske stat, der har nomineret svenske Lars-Johan Jarnheimer.

Daniel Kristiansson, formand for Telia Company's nomineringskomité, udtaler i en udsendt pressemeddelelse, at man er glad for at kunne nominere Lars-Johan Jarnheimer som formand for bestyrelsen.

"Lars-Johan er meget forretningsbevidst og har lang erfaring inden for telekommunikation. Han har operativ erfaring fra at være administrerende direktør for Tele2 (1999-2008) og har været medlem af bestyrelserne for Egmont, Milllicom og MTG. Han har også erfaring fra forbrugervirksomheder inden for forskellige sektorer efter at have fungeret som bestyrelsesformand for Ingka Holding (IKEA-group) og som bestyrelsesmedlem i SAS," lyder det i pressemeddelelsen.

Marie Ehrling har siden 2013 været bestyrelsesformand for Telia Company.

Der er nu indkaldt til et ekstraordinært bestyrelsesmøde angående formandsskiftet.

Medieråd for Børn og Unge: Forældre bør slette Tiktok

Der er så store problemer med den kinesiske danse-app og sociale medie Tiktok, at danske forældre bør se at få den slettet.

Appen indeholder nemlig ifølge Medierådet for Børn og Unge indhold, der er så seksualiseret, at det ikke egner sig til børn.

Det skriver Politiken.

"Børn under 13 år har intet at gøre på Tiktok, og jeg synes, at deres forældre skal hjælpe dem med at slette appen. Jeg ved godt, at mange forældre giver deres børn lov til at bruge sociale medier, selv om de ikke er gamle nok, men Tiktok er rent faktisk et af de steder, hvor man skal tage det seriøst," lyder det fra Stine Liv Johansen, formand hos Medierådet for Børn og Unge.

Tiktok er blandt andet også blevet idømt en bøde på 38 millioner kroner for ulovligt at have indsamlet data om børn.

Officielt skal man være 13 år for at bruge Tiktok, men rådet vurderer, at der er mange under den aldersgrænse, der benytter appen.

Det er virksomheden Bytedance, der står bag Tiktok, som i dag har en milliard brugere.

Ifølge tal fra teleselskabet 3 blev Tiktok brugt i en sådan grad i sommerferien i år, at det kun var Netflix og Youtube, der overgik appen i forhold til dataforbrug.

Forbud mod arbejdsmails kan give stress

Efterårsferien er ovre.

Og netop i ferien og i fritiden er der nogle arbejdsgivere, der helt bandlyser brugen af arbejdsmails.

Det kan hjælpe nogle medarbejdere til at koble af.

Men for andre ansatte, der døjer med angst eller har mere neurotiske træk, kan det være lig med øget stress, når indbakken begynder at fylde op med ubesvarede mails.

Det viser en undersøgelse fra Sussex Undersitet ifølge BBC.

Det skriver Finans.

"Folk er nødt til at håndtere e-mail på den måde, der passer til deres personlighed og deres målprioriteter for at føle, at de løfter deres arbejdsbyrde tilstrækkeligt," lyder det fra Dr. Emma Russell, seniorlektor i ledelse ved University of Sussex Business School, til BBC.

Volkswagen og Lidl er nogle af de selskaber, der har indført klare perioder, hvor medarbejdere kan modtage mails fra arbejdspladsen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S