Fire danske virksomheder får bøder for spam

De fire danske virksomheder Aurora Financial, Falck Assistance, Leadsense og 3C Retail skal hver betale omkring 10.000 kroner i bøde for at have sendt spam gennem en underleverandør.

Artikel top billede

Aurora Financial, Falck Assistance, Leadsense og 3C Retail betaler skal betale bøder for at stå bag ulovlige mails og sms’er til forbrugere, skriver Forbrugerombudsmanden.

Alle virksomhederne har accepteret at betaler bøderne på omkring 10.000 kroner og for at have overtrådt markedsføringslovens forbud mod uanmodede elektroniske henvendelser, også kendt som spamforbuddet.

"Forbrugerne er som udgangspunkt skærmet mod elektronisk markedsføring. Derfor kræver det forudgående samtykke, hvis virksomhederne lovligt skal kunne sende markedsføringsmateriale elektronisk," lyder det fra Forbrugerombudsmand, Christina Toftegaard Nielsen i en meddelelse.

Læs også: Dansk webshop politianmeldes for vildledende markedsføring: Fire hjemmesider er nu lukket for handel

Markedsføringen er sendt gennem såkaldte affiliate-netværk, der et bureau, der samarbejder med flere underleverandører om at sende markedsføring ud til forbrugerne.

Men de fire virksomheder kan ikke dække sig ind under det, pointerer Christina Toftegaard Nielsen.

"Det er virksomhedernes ansvar at sikre sig, at de forbrugere, de kontakter, har givet samtykke til at modtage markedsføring. Det ansvar kan virksomhederne ikke fralægge sig, selvom de betaler underleverandører for at stå for markedsføringen."

Det siger markedsføringsloven

Ifølge loven må virksomheder ikke rette henvendelse til nogen ved brug af elektronisk post, som mail eller sms, med henblik på direkte markedsføring, med mindre modtageren har givet sit forudgående samtykke til det.

Et samtykke til at modtage elektronisk markedsføring skal være udtryk for en frivillig, informeret, specificeret og utvetydig viljestilkendegivelse, som det lyder.

Og selvom en virksomhed har overladt markedsføringen til underleverandør, kan virksomheder altså stadig gøres ansvarlig for overtrædelsen af markedsføringsloven.

Dette gælder selvom, parterne har aftalt, at underleverandøren er ansvarlig for overholdelse af markedsføringsloven.

Læs også: Til trods for store bøder: Teleselskaber fortsatte ulovligt telefonsalg

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job