Fire danske virksomheder får bøder for spam

De fire danske virksomheder Aurora Financial, Falck Assistance, Leadsense og 3C Retail skal hver betale omkring 10.000 kroner i bøde for at have sendt spam gennem en underleverandør.

Artikel top billede

Aurora Financial, Falck Assistance, Leadsense og 3C Retail betaler skal betale bøder for at stå bag ulovlige mails og sms’er til forbrugere, skriver Forbrugerombudsmanden.

Alle virksomhederne har accepteret at betaler bøderne på omkring 10.000 kroner og for at have overtrådt markedsføringslovens forbud mod uanmodede elektroniske henvendelser, også kendt som spamforbuddet.

"Forbrugerne er som udgangspunkt skærmet mod elektronisk markedsføring. Derfor kræver det forudgående samtykke, hvis virksomhederne lovligt skal kunne sende markedsføringsmateriale elektronisk," lyder det fra Forbrugerombudsmand, Christina Toftegaard Nielsen i en meddelelse.

Læs også: Dansk webshop politianmeldes for vildledende markedsføring: Fire hjemmesider er nu lukket for handel

Markedsføringen er sendt gennem såkaldte affiliate-netværk, der et bureau, der samarbejder med flere underleverandører om at sende markedsføring ud til forbrugerne.

Men de fire virksomheder kan ikke dække sig ind under det, pointerer Christina Toftegaard Nielsen.

"Det er virksomhedernes ansvar at sikre sig, at de forbrugere, de kontakter, har givet samtykke til at modtage markedsføring. Det ansvar kan virksomhederne ikke fralægge sig, selvom de betaler underleverandører for at stå for markedsføringen."

Det siger markedsføringsloven

Ifølge loven må virksomheder ikke rette henvendelse til nogen ved brug af elektronisk post, som mail eller sms, med henblik på direkte markedsføring, med mindre modtageren har givet sit forudgående samtykke til det.

Et samtykke til at modtage elektronisk markedsføring skal være udtryk for en frivillig, informeret, specificeret og utvetydig viljestilkendegivelse, som det lyder.

Og selvom en virksomhed har overladt markedsføringen til underleverandør, kan virksomheder altså stadig gøres ansvarlig for overtrædelsen af markedsføringsloven.

Dette gælder selvom, parterne har aftalt, at underleverandøren er ansvarlig for overholdelse af markedsføringsloven.

Læs også: Til trods for store bøder: Teleselskaber fortsatte ulovligt telefonsalg

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S